• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Koronawirus w wodzie pitnej?

Opublikowano: 28-04-2021 Źródło: Wodociągi Miasta Krakowa

Wodociągi Miasta Krakowa walczą z koronawirusem w wodzie pitnej i… dezinformacją w tym temacie. – Obecnie nie ma żadnych dowodów na przeżycie wirusa SARS-Cov-2 w wodzie pitnej – podaje spółka, powołując się na najnowsze publikacje naukowe i ustalenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).


Fot. peterschreiber.media / Adobe Stock Fot. peterschreiber.media / Adobe Stock

Jak informują Wodociągi, krakowski system zaopatrzenia w wodę podczas pandemii COVID-19 jest bezpieczny. We wszystkich zakładach uzdatniania wody (ZUW) stosowane są procesy technologiczne, które zapewniają inaktywację koronawirusa. Chodzi m.in. o promieniowanie UV i działanie takich środków dezynfekcyjnych, jak chlor, podchloryn sody i dwutlenek chloru. Koronawirusy, jako wirusy otoczkowe, są usuwane z wody w procesie koagulacji połączonej z flokulacją wspomaganą polielektrolitami i filtracją na filtrach piaskowych, piaskowo-antracytowych i (lub) węglowych – podano.

Dla przykładu, w ZUW Raba wykorzystywane jest UV oraz elektrolitycznie generowany podchloryn sodu, natomiast w ZUW Rudawa i Dłubnia – dwutlenek chloru. Dodatkową barierę dla SARS-CoV-2 stanowi utlenianie wstępne, które w pierwszym zakładzie prowadzone jest w ramach ozonowania, natomiast w zakładach Rudawa i Dłubnia jako oksydacja nadmanganianem sodu. Z kolei na Bielanach stosowana jest filtracja powolna oraz dezynfekcja elektrolitycznie generowanym podchlorynem sodu.

Źródło: Wodociągi Miasta Krakowa Źródło: Wodociągi Miasta Krakowa

Wodociągi Miasta Krakowa to jedna z największych spółek wod-kan w Polsce. Zarządza ponad 2,2 tys. km sieci wodociągowej i 1,9 tys. km sieci kanalizacyjnej, a także czterema zakładami uzdatniania wody i dwoma zakładami oczyszczania ścieków. Oprócz tego infrastruktura, za którą odpowiada, obejmuje: pięć oczyszczalni lokalnych, jedną stację termicznej utylizacji osadów, 47 zbiorników wodociągowych, 25 hydroforni, trzy przepompownie wodociągowe, 80 przepompowni ścieków i dwie stacje zlewcze (dane na koniec 2019 r.). W tym roku Wodociągi obchodzą 120-lecie istnienia.

Przeczytaj także: Badając ścieki, można przewidzieć liczbę zakażeń koronawirusem

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!