Marka technologiczna getFlow chce szybszej i wspólnie przeprowadzonej cyfryzacji wody i energii. Zaprasza do współpracy dostawców urządzeń IoT i technologii dla branży wodociągowo-kanalizacyjnej i energetycznej. A to wszystko pod hasłem Porozumienie Technologiczne dla Klimatu.
GetFlow działa na rynku mediów publicznych od ponad pięciu lat. Produkty oparte o analizę danych wspierają w procesie cyfrowej transformacji przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne i Operatorów Systemów Dystrybucyjnych.
GetFlow współpracuje domenowo z Microsoft oraz Google Cloud, wywodzi się z Future Processing S.A. Na koncie ma przeniesienie do chmury Operatora Systemów Dystrybucyjnych, TAURON Dystrybucja S.A. oraz przedsiębiorstwa wod-kan, MPWiK S.A. z Wrocławia.
Obecnie getFlow obsługuje ¼ polskiego rynku energetycznego i przeprowadza przez cyfrową transformację 10 przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych.
Czas na cyfryzację
Komisja Europejska ogłosiła najbliższe 10 lat Cyfrową Dekadą Europy. Przeznacza na cyfryzację 20% środków z Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności. Do 2030 r. 75% przedsiębiorstw w UE ma korzystać z chmury, AI, dużych zbiorów danych. W ramach nadrabiania opóźnień w rozwoju technologicznym ponad 90% MŚP powinno w tym samym czasie osiągnąć co najmniej podstawowy poziom wykorzystania technologii cyfrowych - w porównaniu do stanu 61% z 2019 r.
Jak podaje KE przeprowadzenie do 2030 r. udanej transformacji cyfrowej Europy ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia przejścia na neutralną dla klimatu, odporną gospodarkę o obiegu zamkniętym.
Ambicją UE jest suwerenność cyfrowa w otwartym i wzajemnie połączonym świecie oraz prowadzenie polityki cyfrowej, która umożliwi obywatelom i przedsiębiorstwom wykorzystanie ukierunkowanej na człowieka, zrównoważonej i bardziej dostatniej cyfrowej przyszłości. Obejmuje to zajęcie się podatnością na zagrożenia i zależnościami, a także przyspieszenie inwestycji.
Jesteśmy w momencie, gdy cyfryzacja sektora mediów publicznych powinna przyspieszać. Od efektywnych dostaw mediów, takich jak prąd czy woda, zależy bezpieczeństwo gospodarki i życia społecznego, jakie znamy. Nie chcemy czekać, aż pandemia minie i już dziś wychodzimy naprzeciw wszystkim chętnym dostawcom urządzeń IoT i technologii chmurowych, w zakresie bezpieczeństwa IT, systemów GIS, SCADA, billingowe i innych. By połączyć siły i wspólnie oferować wsparcie w cyfrowej transformacji sektorom wody i energii. Mamy kompetencje w zakresie nowoczesnych technologii, zbierania i analizy danych, przeprowadzania klienta przez proces cyfrowej transformacji. Jesteśmy otwarci, by połączyć to z kompetencjami nowych partnerów – Aneta Podczaszy-Kosmala, dyrektor marketingu.
By przyspieszyć cyfryzację sektora wody i energii getFlow chce łączyć siły i kompetencje wszystkich chętnych podmiotów z branży, zapraszając do współpracy:
- dostawców technologii dla rynku energii lub wodno-kanalizacyjnego (m.in. technologie chmurowe, w zakresie bezpieczeństwa IT, systemy GIS, SCADA, billingowe i inne);
- dostawców urządzeń IoT dla rynku energii lub wodno-kanalizacyjnego.
Korzyści ze współpracy, jakie podkreślają inicjatorzy Porozumienia Technologicznego dla Klimatu, to m.in.. dostęp do nowych źródeł pozyskiwania klientów, możliwość podejmowania się większych zleceń, kompleksowa obsługa klientów oraz opłacalność finansowa dla wszystkich współpracujących stron.
Cyfryzacja wod-kan
Zasoby wody słodkiej w przeliczeniu na mieszkańca są w Polsce jednymi z najniższych w UE – 1,4 dam3, podczas gdy w większości UE jest to powyżej 5 dam3 /mieszkańca. W niektórych regionach kraju już dziś występują trudności w zaopatrzeniu w wodę.
Sektor komunalny zużywa dziś wg GUS 18% dostępnej wody słodkiej. Niestety część zasobów tracąc po drodze do naszych mieszkań. Poważnym problemem, z jakim mierzą się wodociągi, są ukryte wycieki i trudności z ich szybkim wykrywaniem. W części polskich sieci wod-kan dane są rozproszone między różnymi systemami, a przygotowanie do analizy jest czasochłonne. Dlatego informacja o wyciekach pojawia się często dopiero wtedy, gdy woda wychodzą na zewnątrz. Taka informacja mogłaby pojawić się znacznie szybciej. Umożliwia to monitoring, analiza i wizualizacja danych.
MPWiK S.A. z Wrocławia współprojektowało i wdrożyło u siebie jeden z produktów getFlow – SmartFlow. Czas wykrycia ukrytego wycieku we Wrocławiu skrócił się z nawet 180 dni do maksymalnie 72h. Co daje konkretne oszczędności finansowe i środowiskowe.
Monitorowanie sieci wodociągowych, wykrywanie ukrytych wycieków i monitorowanie wskaźnika ILI to podstawowe funkcjonalności aplikacji SmartFlow. Poza tym aplikacja posiada dodatkowe moduły takie jak loggery szumu, monitorowanie jakości wody, kanalizacja deszczowa/ ogólnospławna. Aktualnie rozwijane moduły to: wodomierze, kanalizacja sanitarna i zbiorniki wody pitnej (w celu lepszego bilansowania strat).
Cyfryzacja OSD
Transformacja energetyczna jest najważniejszym krokiem do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Produkcja i wykorzystanie energii odpowiadają dziś za około ¾ emisji gazów cieplarnianych, tak w UE, jak i na świecie. Równocześnie dostęp do prądu jest podstawą funkcjonowania gospodarki i cywilizacji, jaką znamy. By przeciwdziałać i przystosowywać się do konsekwencji zmian klimatu, getFlow wspiera Operatorów Systemów Dystrybucyjnych szczegółową analizą danych, by ci mogli lepiej zarządzać siecią. Inteligentne liczniki instalowane na sieci gromadzą dane o stanie i ruchu w sieci energetycznej, obciążeniach i innych zdarzaniach, choćby nielegalnym poborze energii. Dane te dają możliwość stałego wglądu w informację o tym, jak wygląda zużycie energii oraz zautomatyzować obliczenia i symulacje.
TAURON Dystrybucja S.A., partner i zarazem klient rozwiązań getFlow dla energetyki, zainstalował już 440 tys. takich punktów pomiarowych. Liczniki AMI robią 35 mln dziennych odczytów, zbierając 1 TB nowych danych miesięcznie.
Obok korzyści biznesowych i finansowych, efektem korzystnym środowiskowo jest poprawa efektywności energetycznej, zmniejszenie strat technicznych czy handlowych.
Dane pochodzą z:
'There Will Be No Water' by 2040? Researchers Urge Global Energy Paradigm Shift | Common Dreams News ourworldindata.org/ghg-emissions-by-sector
Cyfrowa dekada Europy: utworzenie do 2030 r. Europy opartej na technologiach cyfrowych (europa.eu)
stat.gov.pl/obszary-tematyczne/srodowisko-energia/srodowisko/ochrona-srodowiska
Więcej na get-flow.eu.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.