Gdyński Uniwersytet Morski i PGE podpisały list intencyjny o współpracy eksperckiej w celu rozwijania morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Zaplanowano wspólne badania, analizy i wymianę doświadczeń, a także utworzenie Centrum Offshore.
Fot. dragancfm/Adobe Stock
- Współpraca ma dotyczyć m.in. badań dla inwestycji morskich
- Centrum Offshore byłoby źródłem wiedzy i umiejętności do kształcenia kadr
- Wkrótce powstanie międzyuczelniany kierunek dotyczący morskiej energetyki wiatrowej
Centrum stałoby się bazą laboratoryjną dla badań na rzecz rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, a także źródłem wiedzy i umiejętności niezbędnych do kształcenia kadr dla krajowej gospodarki morskiej.
Analizy, kształcenie, środowisko
Wspólne działania obejmą również m.in. realizację analiz hydrologicznych, hydrometeorologicznych, hydrochemicznych, geomorfologicznych, jak również badań z zakresu nawigacji, bezpieczeństwa i ratownictwa w transporcie morskim. Uniwersytet Morski w Gdyni (UMG) zapewni PGE wsparcie merytoryczne i badawcze przy planowaniu działań minimalizujących wpływ na środowisko przyrodnicze przy budowie morskich farm wiatrowych PGE. Współpraca obejmuje także wymianę doświadczeń ekspertów w zakresie kształcenia personelu dla operatorów morskich farm wiatrowych oraz rozszerzenie i doskonalenie programu nauczania UMG – czytamy w komunikacie.
Możliwości dydaktyczne UMG
PGE uważa, że budowa rodzimego rynku morskiej energetyki wiatrowej wymaga współpracy z ośrodkami naukowymi. Ułatwi to wybór właściwych technologii do budowy morskich farm wiatrowych uwzględniających warunku panujące na polskim wybrzeżu.
Zdaniem rektora gdyńskiej uczelni, prof. Adama Weintrita, ma ona ogromny potencjał dydaktyczny. Jedną z czterech uczelni wymienianych przez rząd, które mogą zapewnić kadry do obsługi farm wiatrowych, jest UMG. Nasza silna pozycja wynika między innymi z ugruntowanej pozycji, doświadczenia i możliwości badawczych Instytutu Morskiego, który od ponad dwóch lat jest częścią Uniwersytetu Morskiego. To właśnie poprzez Instytut Morski jesteśmy zaangażowani w badania środowiskowe dla większości aktywnych inwestorów sektora energetyki wiatrowej na morzu w Polsce – poinformował.
Wkrótce nowy kierunek studiów
Uczelnia od kilkunastu lat prowadzi studia drugiego stopnia na kierunku technologie offshorowe na Wydziale Nawigacyjnym. Absolwenci znajdują pracę w dynamicznie rozwijającym się sektorze morskiej energetyki na całym świecie. UMG planuje we współpracy z Politechniką Gdańską utworzyć w najbliższym czasie międzyuczelniany kierunek studiów dotyczących morskiej energetyki wiatrowej.
Przeczytaj także: Pionowe turbiny zrewolucjonizują morską energetykę wiatrową?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.