• Strategia wodorowa zakłada utworzenie pięciu dolin wodorowych
  • Mają stać się centrami doskonałości rozwijającymi kompetencje w technologiach wodorowych
  • Na zadania w tym zakresie w Krajowym Planie Odbudowy przewidziano 800 mln EUR

Doliny wodorowe dla gospodarki

Główny cel tworzenia dolin wodorowych to wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań, z jednej strony korzystnych gospodarczo, a z drugiej – sprzyjających środowisku i przeciwdziałających zmianom klimatycznym. W Krajowym Planie Odbudowy na rozwój przedsięwzięć w zakresie technologii wodorowych przeznaczono 800 mln EUR. Ich realizacja będzie możliwa także dzięki pomocy publicznej w ramach mechanizmu Komisji Europejskiej – Ważne Projekty Stanowiące Przedmiot Wspólnego Europejskiego Zainteresowania.


Inwestycje w wodór dają szansę na rozwój krajowego przemysłu, pozyskanie wyspecjalizowanych kompetencji przez pracowników, nowe miejsca pracy, generowanie wartości dodanej dla krajowej gospodarki oraz wzmocnienie lokalnego potencjału gospodarczego – podkreślił Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska.

Wodorowa strategia

W Polskiej Strategii Wodorowej do 2030 r. (kończy się jej opracowywanie) założono osiągnięcie mocy instalacji produkcji z niskoemisyjnych źródeł, procesów i technologii dla potrzeb produkcji wodoru i jego pochodnych na poziomie 2 GW. Przede wszystkim mają to być elektrolizery. Poza tym wśród celów jest wprowadzenie na polskie drogi 800–100 autobusów wodorowych (także polskiej produkcji), budowa co najmniej 32 stacji tankowania i bunkrowania wodoru oraz stworzenie przynajmniej pięciu dolin wodorowych – centrów doskonałości w zakresie wdrażania gospodarki wodorowej, integracji sektorów, transformacji klimatycznej przemysłu oraz budowy infrastruktury.

Potencjał Podkarpacia

Wśród sygnatariuszy listu intencyjnego są innowacyjne przedsiębiorstwa z Podkarpacia działające w strefach zarządzanych przez ARP. W naszej grupie kapitałowej są spółki, które zajmują się produkcją bezemisyjnych środków transportu. Jesteśmy więc biznesowo zainteresowani inwestycjami w rozwój innowacyjnych technologii wytwarzania energii – poinformował Paweł Kolczyński, wiceprezes Agencji.

Transfer wiedzy, a także innowacyjnych i przyjaznych środowisku technologii ma zwiększyć konkurencyjność regionalnej gospodarki, wzmocnić potencjał innowacyjny przedsiębiorstw, a przez wspólne działania integrować podmioty związane z rynkiem energetycznym, przede wszystkim odnawialnych źródeł energii (OZE), a także zarządzać energią w ramach sieci współpracy firm i instytucji w sektorze gospodarki niskoemisyjnej i zrównoważonej energii.

Przeczytaj także: Wodór narzędziem do osiągnięcia neutralności klimatycznej UE