Płocki koncern analizuje możliwości wykorzystanie rolniczej biomasy powstającej podczas produkcji cukru i produktów zbożowych do wytwarzania produktów petrochemicznych, jak biometan czy wodór. PKN Orlen podpisał w tej sprawie list intencyjny z Krajową Spółką Cukrową (KSC).
Buraki cukrowe. Fot. Ruud Morijn/Adobe Stock
Współpraca dotyczyłaby badań nad przetwarzaniem biomasy powstającej jako produkt uboczny podczas wytwarzania cukru. Są to np. melasa i liście buraków cukrowych. Spółka jest też zainteresowana pozostałościami po produkcji wyrobów zbożowych. Liczy na otrzymanie, po ich przetworzeniu, zapewniających wysokie marże wyrobów petrochemicznych. Chodzi o nawozy rolnicze, środki ochrony roślin czy komponenty pasz dla zwierząt, a także biometan i czysty wodór, paliwa uważane za przyszłościowe.
Jeśli badania doprowadziłyby do opracowania odpowiedniej metody produkcji, w kolejnym etapie założono budowę instalacji do przetwarzania biomasy przy zakładach produkcyjnych KSC. Jedyny polski producent cukru jest właścicielem siedmiu cukrowni, z których pięć znajduje się w pobliżu zakładów Orlenu w Płocku i Włocławku. Takie sąsiedztwo umożliwiłoby optymalizację kosztów transportu, a co za tym idzie, podniosło opłacalność inwestycji.
Według spółki realizacja projektu wpisałaby się w światowy trend rozwoju zielonej energetyki oraz budowy gospodarki obiegu zamkniętego. Część pozyskanej biomasy trafiałaby do rolników po przetworzeniu na nawozy lub środki ochrony roślin. Dla KSC przedsięwzięcie pozwoliłoby na dywersyfikację działalności, jak podkreśla firma, w oparciu o własny biotechnologiczny know-how. Umożliwiłaby też zagospodarowanie produktów ubocznych.
Przeczytaj także: PGNiG z Orlenem zamierzają inwestować w biometan
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.