Kończą się prace dotyczące przyłączenia do sieci podstacji trakcyjnej Bochnia. Tauron Dystrybucja przez osiem lat realizował projekt rozbudowy i przebudowy sieci energetycznej związanej z przyłączeniem obiektów PKP w swoim regionie dystrybucyjnym.
Fot. Tauron Dystrybucja
- Wartość inwestycji wyniosła 58 mln zł
- Przebudowano 22 km linii 110 kV z jednotorowej na dwutorową
- Do wynoszenia przewodów fazowych wykorzystywano drona
Nowa, ważna podstacja
Inwestycja pochłonęła 58 mln zł. Doprowadziła do podniesienia bezpieczeństwa energetycznego w regionie i umożliwiła kursowanie pociągów Pendolino. Do sieci przyłączono podstację trakcyjną Bochnia, która jest jednym z kluczowych obiektów dla ciągów komunikacyjnych i kolejowych.
Złożony projekt
Lata realizacji tego projektu 2013–2021 pokazują, jak skomplikowane było to przedsięwzięcie logistycznie i organizacyjnie. Najtrudniejszym etapem prac było uzyskanie prawa do dysponowania nieruchomościami na cele budowlane, negocjacje z właścicielami nieruchomości oraz procedury uzyskania wymaganych decyzji administracyjnych – pozwoleń na budowę – mówi Jacek Duniec, dyrektor oddziału Tauron Dystrybucja w Tarnowie.
22 km dwutorowej linii 110 kV
W ramach ostatnio prowadzonych prac zbudowano napowietrzną linię dwutorową 110 kV (z przewodami odgromowymi) o długości niemal 22 km. W trakcie robót przebudowywano też skrzyżowania istniejących i kolidujących z inwestycją linii elektroenergetycznych. Za pomocą drona wynoszono przewody fazowe.
Siedem umów przyłączeniowych
Przyłączenie podstacji Bochnia jest jednym z siedmiu takich zadań realizowanych w ramach umów przyłączeniowych dla obiektów PKP. W pierwszym etapie operator systemu dystrybucyjnego wybudował główny punkt zasilania (GPZ) wygoda. Prace prowadzono dwa lata, zakończyły się w 2016 r. Obiekt aktualnie jest włączony do sieci dystrybucyjnej Taurona i zasila m.in. dużych klientów przemysłowych z obszaru Bochni. W kolejnym etapie przebudowano jednotorowe linie napowietrzne 110 kV relacji GPZ Dunajcowa–GPZ Biadoliny–GPZ Brzesko–GPZ Wygoda na linię dwutorową.
Zasilanie rezerwowe zwiększa pewność
Przedsięwzięcie rozłożono na lata 2013–2021. Moc przyłączeniowa zapewnia zasilanie podstawowe oraz rezerwowe, dzięki czemu wzrosła pewność pracy podstacji. Przebudowę linii 110 kV prowadzono w dwóch odcinkach. Pierwszy to Biadoliny–Brzesko, a drugi – Brzesko–Wygoda. Na każdym pracował inny wykonawca. Odpowiadali oni za kompleksową realizację zadań: od opracowania projektu, przez uzyskanie zgód oraz pozwoleń, po przeprowadzenie prac budowlanych.
Przeczytaj także: Pięć magazynów energii buduje Enea Operator. Jeden niemal gotowy
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.