• NCBJ przygotuje zaplecze do budowy badawczego reaktora wysokotemperaturowego
  • Reaktory HTGR mogą produkować ciepło o temperaturze nawet 1000⁰C
  • W takich warunkach da się produkować wodór w procesie pirolizy

Trzy lata na przygotowania

W ciągu trzech lat NCBJ zapewni warunki do wybudowania badawczego reaktora wysokotemperaturowego, przy czym naukowcy opracują projekt podstawowy takiego urządzenia na wstępnym poziomie szczegółowości. MEiN oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska przeznaczą na ten cel 60,5 mln zł. W Świerku centrum od 45 lat eksploatuje badawczy reaktor Maria skonstruowany przez polskich naukowców i inżynierów.


Przyszłościowe rozwiązanie

Reaktory wysokotemperaturowe są uważane za jedno z najlepszych rozwiązań spośród różnych technologii reaktorów IV generacji. Badania na HTGR prowadzą m.in. Stany Zjednoczone, Japonia, Chiny i Wielka Brytania, Komisja Europejska (KE) finansowała takie projekty w ramach programu Euratom. Jednak wciąż nie doszło do wdrożenia na skalę przemysłową, choć pierwszą taką jednostkę w elektrowni atomowej Peach Bottom (o mocy elektrycznej 42 MW i cieplnej 115 MW) przyłączono do sieci w Stanach Zjednoczonych w 1967 r., a pracowała do 1974 r. Podstawową zaletą reaktorów wysokotemperaturowych jest produkcja energii elektrycznej i ciepła w kogeneracji, przydatna przede wszystkim dla przemysłu chemicznego i ciężkiego.

Dla przemysłu i do produkcji wodoru

HTGR mają podwyższony poziom bezpieczeństwa, zastosowana technologia uniemożliwia stopienie się rdzenia, a wysoka temperatura jest nieosiągalna w innych źródłach bezemisyjnych i pozwala na wykorzystanie ciepła procesach technologicznych przemysłu (powyżej 500⁰C) i efektywną produkcję wodoru w procesach pirolizy (powyżej 850⁰C). Ta druga możliwość to szansa dla niskoemisyjnego transportu i przemysłu. A właśnie czysty wodór jest uważany przez KE za kluczowe paliwo dla transformacji energetycznej i osiągnięcie neutralności emisyjnej w 2050 r.

Wysokotemperaturowe reaktory w przyszłości mogą zastąpić konwencjonalne źródła ciepła dla przemysłu. Prace NCBJ, to pierwszy krok do budowy komercyjnego przemysłowego reaktora HTGR w Polsce.

Zaplecze laboratoryjne

W NCBJ na początku powstanie zaplecze laboratoryjne do badania materiałów wykorzystywanych w technologii HTGR. Materiały do tego typu urządzeń muszą pracować w ekstremalnych warunkach, wysokich temperaturach, poddane działaniu promieniowania neutronowego i wysokiego ciśnienia. W ramach umowy wykonamy także potrzebne analizy techniczne i symulacje oraz analizy bezpieczeństwa wymagane przed wystąpieniem z wnioskiem o wydanie zezwolenia na budowę obiektu jądrowego – poinformował Krzysztof Kurek, dyrektor NCBJ.

Doświadczenie naukowców z NCBJ

Centrum od lat zajmuje się pracami badawczo-rozwojowymi w tym zakresie, jako lider projektów m.in. Hydro-GenIV, Gemini+ oraz NC2I prowadzonych w ramach programu Euratom. W skład tych konsorcjów wchodzi kilkanaście uznanych międzynarodowych instytucji: doświadczonych firm, producentów i instytutów naukowych związanych z energetyką jądrową oraz potęg z Europy i świata (m.in. USA, Japonia, Chiny).

Przeczytaj także: Elektrownie jądrowe w Polsce: Amerykanie gotowi do współpracy