Nawet 700 tys. litrów ścieków każdej godziny trafia do Morza Bałtyckiego przez cieśninę Sund w Skovshoved na północ od Kopenhagi. Zrzut ścieków ma związek z rozszczelnieniem rurociągu kanalizacji, do którego doszło na terenie portu Nordhavnen w stolicy Danii. Jak informuje przedsiębiorstwo Novafos, odpowiedzialne za lokalną infrastrukturę wod-kan, naprawa pękniętej rury powinna potrwać niespełna dobę, ale nie wiadomo, kiedy sytuacja wróci do normy.
Nordhavn, Kopenhaga (Dania). Fot. Dan / Adobe Stock
Do awarii doszło najprawdopodobniej już około dwa tygodnie temu. W systemie odprowadzającym deszczówkę do morza odkryto wówczas obecność ścieków. W nocy, z piątku na sobotę (28/29 maja br.), nastąpił niekontrolowany zrzut ścieków do Sundu.
Rura kanalizacyjna pękła na skutek prac, prowadzonych przez firmę w związku z budową nowego kolektora ściekowego. W ostatnim czasie doszło do przełożenia rurociągu w miejscu, gdzie powstać ma tunel North Harbour. Natknięto się tam na ponad 40-letnie żelazne płyty, których obecności nie wykryły wcześniejsze badania. Wskutek odwiertu elementy uległy przesunięciu i zniszczyły fragment rurociągu.
Musieliśmy zamknąć rurociąg Oczyszczalni Ścieków Lynetten. Nagromadzone ścieki i deszczówka trafiły do portu Skovshoved 1,5 km od wybrzeża i w mniejszym stopniu do Bellevue, 250 m od wybrzeża. Zrzut ścieków zbiegł się z dużymi opadami deszczu, jakie miały miejsce w maju. W sumie jest to około 15 000 m3 deszczówki zmieszanej ze ściekami – informowała spółka w zeszły piątek.
Jak podano, system odwadniający w Gentofte jest w stanie pomieścić ścieki zgromadzone w ciągu maksymalnie 12 godz., później trzeba je odprowadzić innym sposobem. W związku z tym w poniedziałek, 31 maja br., wieczorem zdecydowano się przeprowadzić kontrolowany zrzut ścieków do Bałtyku. Władze Kopenhagi zaleciły powstrzymanie się od kąpieli w morzu przez co najmniej kilka dni.
W Kopenhadze powstaje aktualnie rezerwowy kolektor ściekowy, który w przyszłości będzie wykorzystywany w podobnych, awaryjnych sytuacjach. Dzięki temu ma nie dochodzić do niekontrolowanego zrzutu ścieków do cieśniny.
Jak wynika z materiałów pozyskanych przez duńską TV2, w latach 2014–2018 z Kopenhagi do Morza Bałtyckiego trafiło 35 mld litrów ścieków, a z gminy Gentofte 10 mld litrów.
Przeczytaj także: Awaria w Warszawie: ścieki do Czajki znów płyną pod Wisłą
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.