Morskie farmy wiatrowe mają być podstawą transformacji polskiej energetyki, przejścia na odnawialne źródła energii (OZE). By produkowaną przez nie energię elektryczną przesyłać do odbiorców, niezbędne są inwestycje w infrastrukturę przesyłową. Przeprowadzą je Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE).
Fot. cihy407/Adobe Stock
- Na inwestycje w woj. pomorskim przeznaczono 4,5 mld zł
- W planach jest budowa czterech linii 400 kV i dwóch stacji elektroenergetycznych
- Wydano już warunki przyłączenia morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 8,4 GW
Spółka planuje do 2030 r. zrealizować inwestycje o wartości około 4,5 mld zł. Środki zostaną wydane na budowę lub modernizację stacji i linii przesyłowych w woj. pomorskim.
20% mocy wytwórczych w Polsce
Morskie farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim do 2040 r. mają dostarczać do krajowego systemu elektroenergetycznego energię elektryczną wytwarzaną z mocy około 11 GW. Ta wielkość to mniej więcej 20% całego potencjału wytwórczego, jakim dysponuje aktualnie Polska. Za wyprowadzenie mocy z turbin wiatrowych na ląd będą odpowiedzialne firmy inwestujące w morskie farmy. PSE będzie przesyłał ją dalej, do innych części kraju. Operator systemu przesyłowego wydał już warunki przyłączenia dla morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 8,4 GW. Pierwsze z nich zaczną produkować energię elektryczną już w 2026 r.
Źródła energii na Pomorzu
W woj. pomorskim jest niewiele jednostek wytwórczych, dlatego elektryczność musi być przesyłana do niego z innych regionów. Tę sytuację zmieni rozwój morskiej energetyki wiatrowej – energia elektryczna z Pomorza popłynie w głąb kraju nowymi sieciami najwyższych napięć. PSE planuje budowę m.in. dwóch nowych stacji elektroenergetycznych oraz czterech linii o napięciu 400 kV.
Potrzebne inwestycje
Plany rozwoju morskich farm wiatrowych na polskich wodach Morza Bałtyckiego to konieczność budowy w samym woj. pomorskim ponad 250 km napowietrznych linii najwyższych napięć. Morskie farmy wiatrowe są integralnym elementem przyjętej niedawno przez rząd Polityki Energetycznej Polski do 2040 r., której celem jest budowa niskoemisyjnej gospodarki – powiedział Włodzimierz Mucha, wiceprezes PSE.
Firma prowadzi konsultacje społeczne proponowanych przebiegów linii, zarówno z instytucjami, władzami samorządowymi, jak i mieszkańcami ponad 20 gmin woj. pomorskiego. Rozpoczęła się też inwentaryzacja środowiskowa w celu uzyskania decyzji środowiskowej dla inwestycji sieciowych.
170 projektów za 14 mld zł
Program inwestycyjny PSE obejmuje realizację ponad 170 przedsięwzięć o wartości 14 mld zł. Do 2030 r. ma powstać niemal 3600 km linii 400 kV, a 1600 km linii najwyższych napięć i 44 stacje elektroenergetyczne przejdą modernizację.
Przeczytaj także: Polsce grozi spadek mocy w systemie elektroenergetycznym
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.