Zasilanie gospodarstwa domowego, rolnego czy firmy energią słoneczną pozwala na znaczne obniżenie rachunków za prąd. Niektórzy mogą również potraktować taką inwestycję jako sposób na poprawę wizerunku swojej firmy. Same panele fotowoltaiczne nie wystarczą, instalacja fotowoltaiczna musi być wyposażona w falownik.
Fot. Adobe Stock
Jak powstaje prąd z energii słonecznej?
Poszukiwanie źródeł taniej energii odnawialnej jest przedmiotem dyskusji toczonych od wielu lat. Paliwa kopalne szybko się wyczerpują, środowisko naturalne ulega postępującej degradacji, a energetyka atomowa pozostawia po sobie tony radioaktywnych odpadów. Problemów nie brakuje, a świat nie może za kilkadziesiąt lat znaleźć się bez źródeł energii. Z tego powodu energia słoneczna cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jest darmowa, powszechnie dostępna i praktycznie niewyczerpywalna.
Produkcja prądu z energii słonecznej nie jest skomplikowanym procesem i opiera się na prostych zjawiskach fizycznych. Każdy panel fotowoltaiczny składa się z wzajemnie połączonych ze sobą małych ogniw fotowoltaicznych. Światło jest w rzeczywistości strumieniem fotonów. Kiedy światło pada na ogniwo, fotony zderzają się z elektronami, co powoduje powstanie napięcia elektrycznego o wielkości ok. 0,6 V. Szeregowe połączenie kilkudziesięciu ogniw w module pozwala uzyskać napięcie na poziomie 30-40 V. Najpopularniejsze moduły zbudowane są z 60 lub 72 ogniw, co przekłada się na odpowiedni poziom napięcia. W instalacjach fotowoltaicznych same moduły są również łączone szeregowo, dzięki czemu możemy uzyskać napięcie, odpowiednie do prawidłowej pracy inwertera. Zakładając, iż zakres napięcia inwertera mieści się w przedziale od 200 V do 1000 V, musimy tak dobrać liczbę modułów, aby w każdych warunkach i niezależnie od temperatury, napięcie instalacji mieściło się w tym przedziale. W ten sposób powstaje prąd stały.
Jaką rolę w instalacji fotowoltaicznej pełni inwerter?
Ogniwa fotowoltaiczne produkują prąd stały. Aby mógł on zasilać urządzenia elektryczne w naszych domach, niezbędne jest przekształcenie go w prąd przemienny. Jest to zadaniem falownika, nazywanego też inwerterem. Urządzenie to pełni kilka zadań. Do najważniejszych zaliczają się:
- przetwarzanie napięcia (zamiana prądu stałego DC w prąd zmienny AC),
- optymalizacja produkcji prądu i monitorowanie prawidłowego działania instalacji PV,
- synchronizacja systemu fotowoltaicznego z siecią energetyczną.
W tym trzecim aspekcie inwerter odpowiada za to, aby parametry energii, produkowanej przez generator fotowoltaiczny, były zgodne z parametrami sieci elektroenergetycznej. Dzięki temu, jeśli nasza instalacja produkuje więcej energii niż w danej chwili potrzebujemy, jej nadmiar zostaje przesyłany do sieci energetycznej.
Dlaczego dobór inwertera jest ważny?
Firma Soltec, która specjalizuje się w dystrybucji wszelkiego typu produktów niezbędnych to tworzenia kompletnych systemów fotowoltaicznych, oferuje jedno- i trójfazowe falowniki sieciowe, hybrydowe o różnej mocy oraz mikroinwertery. Różnorodność asortymentu jest wskazówką, że dobór tego komponentu ma kluczowe znaczenie dla sprawnej pracy całej instalacji. Dlaczego tak jest i czym należy kierować się przy wyborze urządzenia?
Wybór odpowiedniego falownika jest uzależniony od wielkości instalacji i liczby zasilanych faz. Mikrofalowniki, jak i falowniki szeregowe o mocy do 3 kW, są konstrukcjami jednofazowymi. W przypadku mocy większej niż 3,68 kW nasz wybór ograniczony jest tylko do urządzeń trójfazowych.
Moc inwertera musi być dopasowana do wielkości naszej instalacji w taki sposób, aby przez większość czasu, a zwłaszcza w momencie największych uzysków, inwerter pracował z maksymalną sprawnością. W przypadku instalacji zorientowanych na południe moc inwertera powinna być zbliżona do mocy modułów fotowoltaicznych. W instalacjach wschód-zachód moc modułów powinna stanowić ok. 120% mocy falownika. Wynika to z faktu, że taka instalacja nie osiągnie swojej maksymalnej mocy. Istotne są również nasze plany na przyszłość. Jeśli w kolejnych latach chcemy rozbudować naszą instalację o kolejne moduły, zaleca się wybór większego falownika już na wstępnym etapie inwestycji.
W przypadku skomplikowanych dachów lub okresowo zacienianej powierzchni warto zastanowić się nad mikroinwerterami. Dzięki ich zastosowaniu zniwelowany zostanie negatywny wpływ zacienienia jednego modułu na pracę pozostałych. Z kolei jeśli instalacja ma zostać rozbudowana o magazyn energii, warto postawić na inwerter hybrydowy. Zestaw do magazynowania energii pozwoli zmaksymalizować zużycie własne wyprodukowanej energii i będzie stanowić zasilanie awaryjne w przypadku przerw w dostawie prądu.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.