Władze Helsinek, stolicy Finlandii, poinformowały, że elektrociepłownia Hanasaari zostanie zamknięta najpóźniej wiosną 2023 r. To o dwa lata wcześniej niż planowano. Zakład zakończy działalność w związku z zakazem stosowania węgla kamiennego w energetyce, który wejdzie w życie w tym kraju na początku 2029 r.
Helsinki, Finlandia. Fot. Lev Karavanov / Adobe Stock
W miejsce elektrociepłowni powstać ma miejska przestrzeń kulturalno-rozrywkowa. W przyszłości lokalizacje zakładów (w stolicy działa jeszcze jedna elektrownia węglowa) mają być wykorzystywane w innowacyjny sposób. Rozwiązania przedstawiono m.in. w ramach międzynarodowego konkursu na najlepszy pomysł ogrzewania Helsinek inną metodą niż węglem. Największą popularność zdobyła idea, zakładająca budowę zadaszonych zbiorników gorącej wody morskiej, które pełniłyby funkcję wysp energetycznych i jednocześnie byłyby miejscem rekreacji dla mieszkańców i gości stolicy.
Hanasaari jest trzecim co do wielkości źródłem emisji gazów cieplarnianych w Finlandii – spala się w niej około 60% węgla kamiennego zużywanego przez stołeczną energetykę. Jak podaje Polska Agencja Prasowa (PAP), w razie rezygnacji z węgla kamiennego ceny centralnego ogrzewania wzrosną w Helsinkach o 5–10%, a w innych regionach kraju nawet o 20%.
Obecnie udział energetyki węglowej w produkcji energii w Finlandii wynosi 6%. Największymi jej źródłami są paliwa pochodzenia drzewnego (28%), ropa (21%) oraz atom (19%). Wykorzystywane są także gaz ziemny oraz torf, a także odnawialne źródła energii (OZE).
Przeczytaj także: Kraków chce osiągnąć neutralność klimatyczną
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.