Jak tłumaczą naukowcy, uzyskanie nawozów z osadów powstających w procesach oczyszczania ścieków jest możliwe dzięki precyzyjnemu wymieszaniu komponentów i doprowadzeniu do formy trwałego granulatu o uziarnieniu od 1 do 6 mm.

Granulaty charakteryzują się dobrymi właściwościami nawozowymi i glebotwórczymi. Wysoka zawartość materii organicznej pozytywnie wpływa na procesy powstawania próchnicy w glebie, produkt charakteryzuje się również właściwościami odkwaszającymi i tzw. mikroretencją wody w glebie. Otrzymane produkty przystosowane są do rozsiewu przy pomocy rozsiewaczy i siewników. Technologia wpisuje się w ideę gospodarki o obiegu zamkniętym i stanowi dobry przykład, jak radzić sobie z odpadami komunalnymi – podano w komunikacie prasowym.

Technologia GIG została już doceniona – otrzymała Medal Europejski, przyznawany przez Business Centre Club w ogólnopolskim konkursie organizowanym pod honorowym patronatem Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego w Brukseli.

W polskich oczyszczalniach ścieków rocznie powstaje od 600 do 800 tys. ton suchej masy osadów ściekowych. Ponieważ przepisy zabraniają ich składowania, są więc kompostowane, spalane lub wykorzystywane w cementowniach.

Przeczytaj także: Wymiana rekuperatorów w spalarni osadów w warszawskiej „Czajce”