• Wydobycie uruchomiono na cztery miesiące przed terminem
  • PGNiG Upstream Norway ma w złożu 11,92% udziałów
  • Po przejęciu firmy INEOS E&P Norge zasoby spółki wzrosną o ponad 50%

Uruchomienie wydobycia przed terminem

Projekt Gråsel dowodzi, że nawet stosunkowo niewielkie złoża mogą być cennym aktywem, gwarantującym bardzo atrakcyjny zwrot z inwestycji oraz redukcję śladu węglowego. Lokalizacja na obszarze, na którym już istnieje dobrze rozwinięta infrastruktura, nie tylko pozwoliła obniżyć koszt zagospodarowania złoża, ale również zdecydowanie skróciła czas realizacji inwestycji. Produkcja została uruchomiona zaledwie sześć miesięcy od momentu ostatecznej decyzji inwestycyjnej i cztery miesiące przed pierwotnie planowanym terminem – podkreślił Paweł Majewski, prezes PGNiG, właściciela PGNiG Upstream Norway. ­ Ponadto zwiększenie intensywności wykorzystania istniejącej infrastruktury oznacza ograniczenie emisji gazów cieplarnianych przypadających na każdą jednostkę wydobytych węglowodorów – dodał Paweł Majewski.


Złoże niewielkie, ale rentowne

Ropno-gazowe zasoby Gråsel liczą około 13 mln boe (baryłek ekwiwalentu ropy naftowej), a samo złoże położone jest na obszarze wydobywczym Skarv eksploatowanym od 2013 r. Dlatego można było łatwo podłączyć instalacje wydobywcze do rozwiniętej infrastruktury wyposażonej w jednostkę produkcyjno-magazynującą FPSO Skarv, jedną z największych na świecie.

W efekcie poprawia się rentowność nowych projektów wydobywczych realizowanych w tym regionie. Poza Gråsel z możliwości jednostki korzystają też instalacje złoża gazowego Ærfugl, na którym działa pięć odwiertów a dwa następne zostaną oddane do użytku jeszcze w tym roku. FPSO Skarv będzie mogło też odbierać węglowodory ze złóż Shrek i Alve Nord, w których udziały ma PGNiG Upstream Norway. Dzięki przeprowadzonej na przełomie maja i czerwca 2021 r. modernizacji obiektu, jednostka będzie zdolna do przyjęcia dodatkowych ilości gazu z nowych projektów na obszarze Skarv.

Wkrótce znaczący wzrost zasobów

Partnerami koncesyjnymi polskiej spółki w złożu Gråsel są firmy Aker BP (operator), Equinor i Wintershall DEA. PGNiG Upstream Norway posiada w nim 11,92% udziałów.

Aktualnie firma ma udziały w 36 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Wydobywa ropę naftową i gaz ziemny z 10 złóż, na pięciu innych trwają prace inwestycyjne i analityczne. Wydobycie ropy naftowej w 2020 r. wyniosło około 615 tys. ton, o 40% więcej niż w 2019 r. Produkcja gazu ziemnego osiągnęła 0,48 mld m3 i pozostała na podobnym poziomie jak rok wcześniej. W marcu 2021 r. PGNiG Upstream Norway zakupiło 100% aktywów spółki INEOS E&P Norge, obejmujących udziały w 22 koncesjach. Dzięki transakcji zasoby wydobywalne polskiej firmy mogą się zwiększyć z około 214 mln do 331 mln boe. Wcześniej jednak przejęcie musi uzyskać zgody administracyjne.

Przeczytaj także: Baltic Pipe w Danii: trzy miesiące opóźnienia, wznowienie części prac