• Większość prac zostanie wznowiona, ale część będzie realizowana w 2022 r.
  • Z powodu opóźnień pełną moc Baltic Pipe osiągnie do końca 2022 r.
  • Wcześniej rozpoczną się dostawy w ograniczonym zakresie

Uchylona decyzja

31 maja 2021 r. duńska Komisja Odwoławcza ds. Środowiska i Żywności uchyliła decyzję środowiskową wydaną 12 lipca 2019 r. dla projektu Baltic Pipe, co spowodowało tymczasowe wstrzymanie robót budowlanych. Przypomnijmy, że według komisji w pozwoleniu nie opisano wystarczająco środków podjętych w celu ochrony popielic, nordyckich myszy brzozowych i nietoperzy (chronionych w myśl załącznika czwartego Europejskiej Dyrektywy Siedliskowej) podczas budowy rurociągu. Ponadto stwierdzono, że opisane w pozwoleniu działania zaradcze nie wystarczą do utrzymania obszarów lęgowych i żerowisk na poziomie sprzed rozpoczęcia inwestycji.


Można wznowić prace

Jednak duńska Agencja Ochrony Środowiska oświadczyła, że ​​nie ma zastrzeżeń do planów wznowienia budowy części projektu. Energinet może wznowić budowę naziemnego gazociągu przez wyspę Zelandia, wschodnią część wyspy Fionii oraz części rurociągu od zachodniego wybrzeża Danii do terminalu gazowego Nybro. Także budowy terminalu Nybro i tłoczni w Everdrup na Zelandii będą kontynuowane.

Wciąż wstrzymane zadania

Wstrzymane do czasu wydania nowego pozwolenia pozostają prace związane z ułożeniem gazociągu w zachodniej części Fionii i wschodniej części kontynentalnej Jutlandii, od istniejącej tłoczni w Egtved do cieśniny Mały Bełt. Nową decyzję musi też uzyskać stacja zasilania elektrycznego tłoczni w Everdrup. Oznacza to, że wznowione zostaną prace na większości 211-kilometrowej trasy gazociągu, natomiast wstrzymane budowy w zachodniej części Fionii i wschodniej części Jutlandii będą realizowane w 2022 r.

Trzy miesiące opóźnienia

Energinet szacuje opóźnienie na trzy miesiące. W uzgodnieniach z 2018 r. ustalono, że Baltic Pipe ma rozpocząć działanie od października 2022 r. Bardzo ciężko pracujemy, aby zakończyć jak najwięcej robót i móc dostarczyć dużą część uzgodnionej mocy w pierwotnym terminie – mówi Marian Kaagh, wiceprezes ds. projektów w Energinet. Twierdzi, że nowe odcinki w połączeniu z istniejącym duńskim systemem przesyłowym umożliwią rozpoczęcie transportu gazu w uzgodnionym terminie, a pełna przepustowość (10 mld m3 rocznie) zostanie osiągnięta do końca 2022 r.

Duński operator sieci przesyłowych wciąż pracuje nad wyjaśnieniem wszystkich konsekwencji tymczasowego zamknięcia i opóźnienia części projektu.

Gaz-System, polski operator, potwierdził informacje Energinetu i dodał, że prace w polskiej części projektu są realizowane zgodnie z założeniami, a spółka planuje zakończyć je do 1 października 2022 r.

Przeczytaj także: Baltic Pipe: koniec przygotowań do budowy dwóch tłoczni