Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wpłynął wniosek spółki Orlen Południe i koncernu Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) i zgodę na o utworzenie spółki celowej, która zainwestuje w rozwój sieci nowoczesnych biometanowni.
Fot. Bertold Werkmann/Adobe Stock
- Trzy zakupione biogazownie zostaną przekształcone w biometanownie
- Gaz ma być wprowadzany do sieci i wykorzystany do produkcji zielonego wodoru
- Spółka Orlen Południe rozpoczęła budowę własnego zakładu
Biometan dla przemysłu i energetyki
Spółka z grupy Orlen kupiła już trzy takie instalacje, ostatnią w gminie Jeżewo w woj. kujawsko-pomorskim. Plany zakładają wytwarzanie zielonego biometanu z substratów rolniczych, odpadowych i pozostałości z przemysłu przetwórczego. Produkt byłby wykorzystywany w przemyśle lub energetyce.
Biometan to biogaz produkowany z odnawialnych źródeł energii, o parametrach gazu ziemnego. Powstaje poprzez oczyszczanie biogazu ze związków siarki i dwutlenku węgla. Może być wykorzystywany w transporcie lub służyć jako paliwo do produkcji biowodoru.
Rozwój rynku i technologii
Współpraca Orlenu Południe i PGNiG zakłada pozyskiwanie i budowę instalacji biogazowych, rozwoju technologii wykorzystywanych do produkcji biometanu, a także przy produkcji i wykorzystaniu tego paliwa w różnych obszarach działalności spółek. W spółce celowej spółka z Grupy Orlen miałaby 51% udziałów, a PGNiG – 49%. Realizacja programu będzie możliwa po wydaniu zgody przez UOKiK.
Rozbudowa biogazowni w Jeżewie
Instalacja w Jeżewie, zakupiona przez firmę z paliwowego koncernu, ma moc 1,8 MW. Działa od 2014 r. i produkuje energię elektryczną na potrzeby lokalnego rynku. Do wytwarzania biogazu o dużej zawartości biometanu wykorzystuje substraty odpadowe płynne i półpłynne, pochodzące z przemysłu spożywczego oraz hodowli zwierząt. Nowy właściciel planuje do 2024 r. rozbudowę zakładu o dodatkowe zbiorniki fermentacyjne i zwiększenie mocy do 3,2 MW. Zamierza też wyposażyć obiekt w urządzenia i instalacje do przekształcenia biogazu w biometan oraz podłączenie do sieci. Zakładana produkcja ma wynieść około 8 mln m3 biometanu rocznie.
Wraz z biogazownią przejęto zakład utylizacji odpadów o zdolnościach przerobowych 150 tys. ton rocznie (w tym około 15,5 tys. ton odpadów poubojowych). To jedna z nielicznych instalacji na polskim rynku biogazowniczym z takim rozwiązaniem.
Pozostałe instalacje
W grudniu 2020 r. Orlen Południe kupił biogazownię w Konopnicy, w gminie Rawa Mazowiecka. W styczniu firma nabyła dwie działki w gminie Ryn i rozpoczęła budowę własnej biogazowni. W marcu kolejnym nabytkiem stał się obiekt w miejscowości Wojny-Wawrzyńce, w gminie Szepietowo. Te instalacje zostaną rozbudowane i przekształcone w biometanownie, z których surowiec byłby wtłaczany do sieci dystrybucyjnej i potencjalnie wykorzystany do produkcji zielonego wodoru.
Przeczytaj także: Wydobycie gazu ziemnego w Wielkopolsce przekroczy 1 mld m3 rocznie
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.