Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) zakończyło wiercenie dwóch otworów eksploatacyjnych na złożu gazu ziemnego Brońsko w Wielkopolsce, drugiego pod względem wielkości w Polsce. Spółka zwiększy wydobycie o 120 mln m3 rocznie.
Fot. gmina Kościan
- Otwory zaprojektowano po ponownej analizie danych sejsmicznych 3D z 2019 r.
- Po ich podłączeniu do kopalni roczne wydobycie gazu ziemnego przekroczy 1 mld m3
- Dotychczas ze złoża Brońsko wydobyto ponad 12 mld m3 surowca
Drugie złoże w Polsce
Brońsko to drugie co do wielkości złoże gazu ziemnego w Polsce. Jego zasoby eksploatowane są stosunkowo krótko, dlatego ma wciąż duży potencjał produkcyjny. Świadczą o tym, między innymi, dwa wykonane ostatnio odwierty, dzięki którym zwiększymy wydobycie ze złoża o ponad 10%. Ich wysoka wydajność to zasługa połączenia wiedzy i kompetencji kadr spółki z nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi – powiedział Robert Perkowski, wiceprezes zarządu PGNiG ds. operacyjnych.
Nowe możliwości wydobycia
Otwory Brońsko-31H i Brońsko-32 wykonano na terenie gminy Śmigiel w pow. kościańskim. Całkowita głębokość pierwszego wynosi 2212 m, natomiast drugiego – 2239 m. Zaprojektowano je w oparciu o powtórną analizę danych sejsmicznych 3D zebranych w 2019 r. Prace prowadziła firma Exalo Drilling z grupy kapitałowej PGNiG.
Eksploatacja od 2001 r.
Złoże gazu ziemnego Brońsko zostało odkryte w 1998 r., a wydobycie uruchomiono w marcu 2001 r. Zasoby wydobywalne oszacowano wówczas na 26,7 mld m3 – pod tym względem większe jest tylko złoże Przemyśl. Do tej pory wydobyto z niego ponad 12 mld m3 surowca.
Aktualnie eksploatację obiektu prowadzi się wykorzystując 21 odwiertów wydobywczych. W 2020 r. z Brońska wydobyto 895 mln m3 gazu ziemnego. Według PGNiG uruchomienie otworów Brońsko-31H i Brońsko-32 doprowadzi do zwiększenia produkcji o niemal 120 mln m3 rocznie, czyli o około 13%.
Smart Field, czyli nowoczesna analiza danych
Nowe odwierty wydobywcze będą podłączone do instalacji Kopalni Gazu Ziemnego Kościan-Brońsko, jednego z pierwszych zakładów PGNiG włączonych do projektu Smart Field ogłoszonego w czerwcu 2021 r. Przedsięwzięcie zakłada użycie nowoczesnych rozwiązań informatycznych – m.in. sztucznej inteligencji i chmury obliczeniowej – do zwiększenia efektywności poszukiwania i wydobycia węglowodorów. Wykorzystano je do obróbki danych sejsmicznych z 2019 r., by zbudować i zintegrować modele cyfrowe dwóch złóż obsługiwanych przez kopalnię w tym modele odwiertów i gazociągów oraz instalacji napowierzchniowej. Przeprowadzone analizy i symulacje z wykorzystaniem modeli pozwoliły wybrać optymalny wariant zagospodarowania złoża, w tym lokalizację nowych odwiertów. Dzięki temu produkcja gazu ziemnego w KGZ Kościan-Brońsko zostanie utrzymana przez kolejne lata – informuje PGNiG.
Przeczytaj także: PGNiG: ruszyło wydobycie z kolejnego złoża na Morzu Norweskim
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.