Prezydent Konina wydał tzw. decyzję środowiskową dla budowy wytwórni wodoru wraz z infrastrukturą towarzyszącą. To otwiera przed Zespołem Elektrowni Pątnów – Adamów – Konin (ZE PAK) drogę do realizacji tej inwestycji.
Fot. vchalup/Adobe Stock
ZE PAK planuje budowę wytwórni wodoru o mocy do 50 MW – w oparciu o elektrolizery z membraną elektrolitowo-polimerową (PEM). Nowy obiekt zaplanowano na terenie Elektrowni Konin, gdzie działa już blok biomasowy (50 MW), a powstaje jeszcze jeden taki obiekt (także 50 MW).
Zgodnie z pomysłem, oba bloki na biomasę będą wykorzystywane przy produkcji zielonego wodoru z elektrolizerów. Pierwszy elektrolizer już kupiono – początkowa moc wynosi 2,5 MW, przy czym można ją rozbudować do 5 MW. Z kolei decyzja prezydenta Konina oznacza, że możliwa jest budowa wodorowej instalacji z 10 elektrolizerów o mocy 5 MW każdy.
Jak czytamy w komunikacie ZE PAK, działający w Koninie blok energetyczny na biomasę jest źródłem ekologicznej energii cieplnej. Dzięki dostawom zielonego ciepła z tego źródła system ciepłowniczy w Koninie należy do jednego z niewielu efektywnych systemów ciepłowniczych w Polsce. Użytkownicy ciepła w Koninie nie są obciążani kosztami emisji CO2, które muszą ponosić konsumenci ciepła korzystający z systemów ciepłowniczych ogrzewanych gazem lub węglem.
Przeczytaj także: Wodór narzędziem do osiągnięcia neutralności klimatycznej UE
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.