Cechy paneli fotowoltaicznych wynikające ze specyfiki procesu produkcji

Na początek należy wspomnieć o kilku cechach, którymi charakteryzują się panele fotowoltaiczne. Wiele zależy od sposobu produkcji. Panele monokrystaliczne czy polikrystaliczne, proces ten jest równie skomplikowany. Poniżej przedstawiamy bardzo ogólny jego przebieg i wpływ na specyfikę modułów.

W przypadku paneli polikrystalicznych, krystalizowany surowiec (krzem) jest łączony w bryły, które następnie są chłodzone i cięte na plastry, a te zaś są przetwarzane później na panele. Gotowe ogniwa polikrystaliczne mają niebieski kolor i niejednolitą strukturę. Ponieważ w powstającym panelu nie ma pustych miejsc, zmniejsza się też liczba odpadów podczas produkcji.

Przy produkcji paneli monokrystalicznych wykorzystuje się natomiast metodę otrzymywania monokryształów opracowaną przez polskiego chemika Jana Czochralskiego. Wykonywane tym sposobem ogniwa monokrystaliczne są budowane z pojedynczej struktury krzemowej - cylindryczne krzemowe sztabki są cięte na cztery plastry, z których buduje się panele. Cechują się one ciemnym, jednolitym kolorem i zaokrąglonymi krawędziami.

Technologia half cut – czy to się opłaca?

Jednym z nowszych rozwiązań w przypadku produkcji paneli monokrystalicznych jest zastosowanie technologii half cut. Polega ona na przecięciu typowego ogniwa na pół, dzięki czemu podwojona zostaje liczba ogniw. Warto wziąć pod uwagę to rozwiązanie, ponieważ gwarantuje ono szereg korzyści, takich jak:

  • wytwarzanie energii przy częściowym zacienieniu,
  • lepszą odporność paneli na uszkodzenia,
  • dłuższą żywotność.

Zatem czy technologia half cut ma wady? Na pewno można za nią uznać podwyższenie kosztów produkcji, przez co ustalana za panele monokrystaliczne cena jest nieco wyższa. Niemniej często może to być opłacalna inwestycja.

Panele monokrystaliczne, czy polikrystaliczne – które wybrać?

Panele monokrystaliczne są wykonywane z najwyższej jakości krzemu, a metoda ich produkcji jest kosztowna. Jednak przede wszystkim działają one bardziej efektywnie niż modele polikrystaliczne. Wydajność paneli monokrystalicznych jest szacowana na ok. 15-19% (niektóre źródła informują o 17-22%, 16-20% lub nawet ok. 25%), na co pozwala czystość kryształów produkowanych metodą Czochralskiego. Ich struktura podczas procesu produkcji jest porządkowana, a elektrony mogą swobodnie się poruszać.

Jeśli chodzi o panele polikrystaliczne, cena jest zwykle nieco niższa. Wynika to po części z tańszej produkcji, jednak przede wszystkim z mniejszej wydajności. To zrozumiałe, że Klienci są skłonni płacić więcej za panele, które produkują więcej energii. Natomiast wydajność modeli polikrystalicznych utrzymuje się na poziomie 14-16% (wg statystyk różnica w mocy wynosi ok. 11% w porównaniu z panelami monokrystalicznymi). Takie wyniki są efektem między innymi mniejszej swobody przepływu elektronów w połączonych kryształach. Warto jednak pamiętać, że technologia ta wciąż jest ulepszana.

Inną wskazówką przy podjęciu decyzji, które wybrać panele – monokrystaliczne, czy polikrystaliczne – mogą być z pewnością takie cechy jak m.in.: działanie paneli w wysokich temperaturach, zapotrzebowanie na energię, wielkość dachu oraz zacienienie i zabrudzenia. Warto mieć na uwadze, że wiele zależy od konkretnych modeli paneli słonecznych. Jakość i wartość poszczególnych parametrów nie zależą tylko od tego, czy są to modele monokrystaliczne, czy polikrystaliczne. Zatem nie ma jednoznacznego wyjaśnienia kwestii - panele monokrystaliczne, czy polikrystaliczne. Najważniejsze, aby wybrać najwyższej jakości moduły dostosowane do indywidualnych potrzeb.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę internetową https://sm-project.pl/