Zakończono układanie na dnie Jeziora Czorsztyńskiego (woj. małopolskie) linii kablowej 15kV. To element większego projektu – budowy w tym regionie 12,5 km sieci.
Zbiornik Czorsztyński. Fot. proslgn/Adobe Stock
Wartość całej inwestycji wyniosła przeszło 9,5 mln zł, z czego ponad 6,4 mln zł to wsparcie z Unii Europejskiej. Inwestorem był Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica S.A. W efekcie zyskano możliwość podłączenia tzw. prosumentów, czyli odbiorców, którzy są jednocześnie producentami i konsumentami energii elektrycznej, a także zwiększyło się bezpieczeństwo zasilania pompowni Frydman i Dębno – obiektów odpowiedzialnych za przepompowywanie wody z terenów położonych poniżej zbiornika.
Poza tym, jak czytamy w komunikacie, w wyniku realizacji projektu ułożono kabel na dnie zbiornika, co w połączeniu ze światłowodem stworzyło inteligentną sieć zmniejszającą straty powstające w procesie dystrybucji. Dzięki temu została zapewniona możliwość inteligentnej konfiguracji sieci, tj. takiego przełączania zasilania, aby zapewnić pewność dostaw energii elektrycznej nawet podczas awarii.
Linię elektroenergetyczną oraz światłowodową zbudowano w relacji: Elektrownia Wodna Niedzica–stacja transformatorowa Zamajerz–stacja Stylchyn–stacja Frydman Podprzylasek–stacja Pompownia Frydman–stacja Pompownia Dębno.
Jezioro Czorsztyńskie to sztuczny zbiornik na Dunajcu, powstały poprzez zbudowanie w Niedzicy zapory (404 m długości i 59,4 m wysokości, znajduje się na 173,3 km od ujścia Dunajca). Podstawowa jest funkcja ochrony przeciwpowodziowej doliny Dunajca. Poza tym zbiornik umożliwia produkcję energii – przez elektrownię szczytowo-pompową o mocy 90,5 MW. Uchwalę o budowie podjęto w 1964 r., natomiast wszystkie roboty zakończono w 1997 r.
Zobacz nasz serwis specjalny ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.