PERN w ramach uczestnictwa w rynku mocy zadeklarował redukcję potrzeb własnych o 6 MW jeśli dojdzie do sytuacji nadmiernego popytu. To jeden z mechanizmów służących efektywnemu zarządzaniu zużyciem energii elektrycznej i reakcji na zmiany popytu i podaży na rynku energii.
Baza paliw w Gdańsku. Fot. PERN
PERN podpisał umowę z firmą Enspirion (Energa, Grupa PKN Orlen), czyli tzw. agregatorem DSR, który umożliwi skuteczną realizację tego projektu.
Rynek mocy ma zapewnić stabilne dostawy energii elektrycznej do gospodarstw domowych oraz przemysłu w horyzoncie długoterminowym. Dzięki niemu każdy odbiorca elektryczności będzie miał pewność dostaw w odpowiednich do potrzeb ilościach i czasie. Mechanizm ten wprowadzono ze względu na rosnące zapotrzebowanie na moc i coraz większy udział mniej stabilnych odnawialnych źródeł energii w wytwarzaniu.
Operator rurociągów i baz paliwowych uczestniczy w programie DSR (ang. Demand Side Response), czyli odpowiedzi strony popytowej. Oznacza to czasową redukcję poboru energii elektrycznej na wezwanie operatora systemu przesyłowego.
Zużycie energii elektrycznej dla PERN to istotny element kosztowy wynikający z konieczności tłoczeń ropy naftowej poprzez system logistyczny. Optymalizacja w tym obszarze jest jednym z naszych kluczowych celów, a dzięki dodatkowym działaniom przyczynimy się również do stabilizacji rynku energii elektrycznej w Polsce. Redukcja poboru energii w PERN będzie realizowana poprzez czasową zmianę układów technologii wewnętrznych tłoczeń bez wpływu na ciągłość dostaw dla naszych klientów – komentuje Rafał Miland, wiceprezes PERN.
Uczestnik – odbiorca energii elektrycznej, oferuje redukcją poboru w zamian za wynagrodzenie. Współpracuje z agregatorem DSR zarządzającym dużym portfelem klientów, co przekłada się na skuteczną redukcję konsumpcji elektryczności dla zbilansowania systemu przesyłowego.
PERN prowadzi działania na rzecz ograniczenia śladu węglowego, obniżenia kosztów zużycia wody, a także zmiany sposobu zagospodarowania wód opadowych i odpadów płynnych powstających podczas czyszczenia zbiorników ropy naftowej. W ten sposób ogranicza negatywny wpływ działalności spółki na środowisko naturalne.
Do 2024 r. firma planuje budowę nowych instalacji odzysku par benzyn (uruchomienie ma nastąpić do końca II kwartału 2022 r.), oczyszczalni ścieków, przebudowę systemów kanalizacji deszczowo-przemysłowych, jak również modernizację oświetlenia. Dzięki temu wskaźniki emisji węglowodorów nie przekroczą 10 g/Nm3, czyli pułap określony w przepisach środowiskowych wielu państw Unii Europejskiej.
Przeczytaj także: Weszły w życie zmiany na rynku mocy. Zmienią się opłaty
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.