Problem deficytu wody staje się coraz ważniejszym tematem, szczególnie w obliczu występujących okresów suszy. Woda jest ograniczonym zasobem, a problem jej braku zaczyna już dotyczyć niektórych rejonów naszego kraju.
Oczyszczalnia w Maszewie. Fot. Wodociągi Płockie
Nadmierny pobór wody, przede wszystkim na potrzeby nawadniania w rolnictwie, lecz również do użytku przemysłowego i na potrzeby rozwoju obszarów miejskich, jest jednym z głównych zagrożeń dla środowiska wodnego.
Parlament Europejski, wychodząc naprzeciw temu problemowi, zatwierdził w 2018 r. Rozporządzenie Parlamentu i Rady w sprawie minimalnych wymogów dotyczących ponownego wykorzystania wody. Rozporządzenie dotyczy głównie wykorzystania oczyszczonych ścieków w rolnictwie, jednak wskazuje kierunki i zasady, jakimi można się kierować przy wykorzystaniu ich do innych celów, np. w przemyśle.
Wodociągi Płockie przeprowadziły w latach 2009–2013 gruntowną modernizację, a wręcz przebudowę oczyszczalni ścieków w Maszewie, do której kierowane są wszystkie ścieki z Płocka i okolicznych gmin. Oczyszczone ścieki odprowadzane są do Wisły, a ich jakość spełnia obecnie restrykcyjne, obowiązujące w kraju i Unii Europejskiej, standardy.
W 2019 r. powstała w płockiej spółce myśl wykorzystania oczyszczonych ścieków w przemyśle. Pomysłodawcą pionierskiego projektu jest prezes zarządu Andrzej Wiśniewski. Spółce udało się zainteresować tym tematem największy w mieście zakład przemysłowy, który również korzysta z wód Wisły – PKN ORLEN. Usiedliśmy do wspólnych rozmów, w wyniku których przez dwa lata prowadzone były badania, analizy możliwości zrealizowania tego pomysłu. Efektem jest podpisane w październiku br. porozumienia pomiędzy zarządem Wodociągów Płockich sp. z o.o. i PKN ORLEN S.A. Porozumienie dotyczy opracowania koncepcji programowo-przestrzennej oraz zbiorczego zestawienia kosztów dla projektu o nazwie Blue Bridge. Na finiszu jest postępowanie, które wyłoni ich wykonawcę – przekazały Wodociągi Płockie.
Aby oczyszczone ścieki trafiły do zakładu produkcyjnego PKN ORLEN i tam zostały wykorzystane jako woda procesowa, konieczne jest doczyszczenie i przetransportowanie ich na dość znaczną odległość. W najkorzystniejszym wariancie ma to być rurociąg o długości około 4 km, który będzie stanowić swoisty most: Blue Bridge.
Szczegóły przebiegu rurociągu z wodą (doczyszczonymi ściekami) ustali wykonawca koncepcji. Analizy pokazały, że jest kilka wariantów przebiegu rurociągu, na lądzie jak również wzdłuż Wisły. W ramach opracowania zostaną również przygotowane wszelkie dokumenty, które umożliwią przystąpienie do opracowania projektu wykonawczego i jego realizacji.
Korzyści z takiego projektu wydają się być oczywiste – ochrona środowiska poprzez:
- ochronę zasobów wodnych – PKN ORLEN pobierze około 25% mniej wody z Wisły na potrzeby procesów technologicznych,
- ochronę wód – ścieki z płockiej oczyszczalni w Maszewie nie trafią do Wisły.
Jest to innowacyjny projekt w skali kraju, ale może nawet Europy – projekt gospodarki obiegu zamkniętego, który wpisuje się w cele programowe nowego zielonego ładu.
Trudno nam jeszcze wypowiadać się na temat kosztów tego projektu, jednak bez względu na to, jaka to będzie kwota, najważniejsze jest środowisko i zasoby wodne, bo to jest bezcenne dobro, o które powinniśmy dbać dla nas, a przede wszystkim dla przyszłych pokoleń.
Mamy wielką nadzieję, że Blue Bridge będzie przykładem dla innych miast do podejmowania takich wyzwań, które przyczyniają się do ochrony zasobów wodnych – podsumowuje spółka.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.