• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Energia elektryczna i cieplna z metanu z kopalni Brzeszcze

Opublikowano: 25-10-2021 Źródło: Tauron

W Jaszowicach została uruchomiona instalacja kogeneracyjna zasilana metanem z Zakładu Górniczego Brzeszcze. Dwa silniki o mocy elektrycznej 2,7 MW każdy, generują energię elektryczną i cieplną.


Fot. Tauron Fot. Tauron
  • 20 mln m3 kopalnianego metanu rocznie zużyją dwie jednostki wytwórcze
  • Groźny dla górników gaz jest wykorzystywany do produkcji elektryczności i ciepła
  • Trwają prace nad urządzeniem ujmującym metan z wentylacji. To ponad połowa emisji

Kogeneracja jest efektywna

W nowoczesnych elektrociepłowniach coraz częściej stosuje się jednoczesne wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej, znacznie bardziej efektywne i mniej emisyjne od produkcji samego ciepła. Jednostka w Jawiszowicach, to druga taka instalacja koncernu Tauron Polska Energia. Od początku 2021 r. bliźniacze urządzenie działa na terenie samej kopalni. Rocznie oba źródła wytwarzania wykorzystają około 20 mln m3 czystego metanu.


Instalacje kogeneracyjne zasilane metanem z ZG Brzeszcze pozwalają na wypracowanie konkretnego zysku. Co jest nawet bardziej istotne, takie rozwiązania pomagają chronić środowisko. Zrealizowana właśnie koncepcja zagospodarowania energii chemicznej zawartej w gazie pozyskiwanym w procesie odmetanowania pokładów węgla to tylko jeden z elementów naszej działalności – komentuje Patryk Demski, wiceprezes ds. strategii i rozwoju w spółce Tauron.

Fot. Tauron Fot. Tauron

Własna metoda wychwytywania metanu

Metoda zastosowana przez firmę Tauron Nowe Technologie umożliwia wykorzystanie do napędu generatorów metanu, gazu zwykle groźnego dla życia i zdrowia górników pracujących w kopalniach. Zwykle paliwem w instalacjach kogeneracyjnych są węgiel, biomasa lub gaz ziemny.

Uruchomienie instalacji kogeneracyjnej w kopalni w Brzeszczach jest elementem szerszego projektu. Naszą ambicją jest przechwycenie możliwe największej ilości metanu, tak by nie przedostawał się on w sposób niekontrolowany do atmosfery. Dzięki temu będziemy mieli możliwość pozyskiwania taniej energii, a przy okazji zadbamy o klimat – tłumaczy Artur Warzocha, prezes spółki Tauron Nowe Technologie.

Metanowa kopalnia w Brzeszczach

W kopalni w Brzeszczach są jedne z najbogatszych złóż metanu w krajowych zakładach wydobywczych. Bezpieczna eksploatacja pokładów węgla wymaga prowadzenia odmetanowania, tak by przechwycić jak najwięcej tego niebezpiecznego gazu. Sam proces jest złożony, ale zapobiega niekontrolowanemu przedostawaniu się gazu do wyrobisk kopalni w postaci wypływu czy wyrzutu metanu i skał. Dzięki niemu ujęta część gazu po przetransportowaniu na powierzchnię może być wykorzystana do zasilnia jednostek wytwórczych.

Fot. Tauron Fot. Tauron

Zakład w Brzeszczach, jako pierwszy w kraju, uzyskał status kopalni bezodpadowej. Teraz staje się również mniej emisyjny. Uruchomione silniki metanowe wzmocnią jego efektywność przy jednoczesnej poprawie bezpieczeństwa pracy załogi. Chcemy sprawniej wykorzystać gaz z procesu odmetanowania pokładów węgla w wysokosprawnej kogeneracji gazowej, czyli produkcji prądu i ciepła – mówi Jacek Pytel, prezes spółki Tauron Wydobycie.

Prawie połowa gazu na ciepło i prąd

Podczas odmetanowanie odzyskuje się prawie połowa absorbowanego metanu służy do produkcji prądu i ciepła. Resztę wyprowadza się z wentylowanym powietrzem. Trwają prace nad prototypem urządzenia umożliwiającego wychwytywanie gazu z instalacji wentylacyjnej.

Instalacja kogeneracyjna poprawi także bezpieczeństwo zasilania ZG Brzeszcze na wypadek wystąpienia awarii sieciowych. Możliwe jest również ograniczenie mocy zamówionej na jednym z przyłączy, a to przełoży się na wymierne oszczędności – czytamy w komunikacie.

Przeczytaj także: Francuzi z ofertą reaktorów jądrowych dla Polski

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia