Koty to zwierzęta bardzo wrażliwe. Mają tendencję do zapadania na choroby nerek. Dlatego ich dieta powinna być odpowiednio zbilansowana. Warto czuwać nad tym, jakie składniki odżywcze dostarczane są naszemu pupilowi. Zachowanie odpowiednich proporcji między suchą a mokrą karmą jest równie ważne, jak jakość samego pożywienia. Zatem, jakimi zasadami kierować się przy wyborze idealnej karmy dla kotów?
Najlepsza karma dla kota – czyli jaka?
Dobra jakościowo karma ma ogromny wpływ na prawidłowy rozwój, a także stan zdrowia kota. Każdy kot, bez względu na rasę powinien mieć odpowiednio zbilansowaną, zdrową i odżywczą dietę. Zwierzę, które ma dobrze działający układ trawienny jest radosne, ma lepsze samopoczucie, a do tego dużej żyje. Warto pamiętać, że inna karma będzie dobra dla młodego kota, który niedawno został odstawiony od mleka matki, a inna dla dorosłego. Dobrze też dopasowywać ją do rozmiarów naszego pupila oraz do konkretnej rasy. Wiele zależy tu od długości włosa, kształtu ciała oraz usposobienia. Niektóre koty mają z natury tendencję do tycia, inne nie. Sprawa ma się podobnie, jak w przypadku ludzi. Co do kastracji, również w tym przypadku karma dla kotów musi być dostosowana do zwierząt, które przeszły ten zabieg. Skoro wiemy już jakie czynniki warunkują dobór karmy, warto skupić się na samym jedzeniu. Na pierwszym miejscu jest z pewnością skład. Należy upewnić się, czy produkty, które znajdują się w pokarmie są pełnowartościowe, czy jedynie uzupełniające. Jeśli dany rodzaj karmy nie stanowi podstawowego źródła pożywienia dla naszego pupila, wystarczy jeśli będzie ona uzupełniająca. Wówczas należy dobrać do niej karmę, która będzie pełnowartościowa. Zatem połączenie karmy pełnowartościowej jak główne pokarm, z dodatkiem jedzenie uzupełniającego, tworzy duet idealny. Zatem dobra karma dla kota to taka, która dostarczy mu cały pakiet niezbędnych wartości odżywczych, minerałów i witamin. Szczególną uwagę należy zwrócić na zawartość tauryny w diecie kota. Jej brak może mieć tragiczny skutek. Prowadzi bowiem do chorób oczu i serca. Ma także ogromny wpływ na inne problemy zdrowotne, np. związane z samym układem trawiennym.
Jak dobrać karmę do indywidualnych potrzeb naszego kota?
Koty mają swoje własne potrzeby oraz preferencje. Nie każdemu kotu, w takim samym stopniu zasmakuje karma, która zawiera np. tuńczyka, czy mięso z królika. Takie rzeczy należy na bieżąco sprawdzać i dostosować się do tego co naszemu kotu smakuje. Bardzo istotny przy doborze karmy jest wiek nasze pupila. Innego jedzenia potrzebuje młody, aktywny kociak, a innego starszy, który jest bardziej stateczny. Młode koty wykazują duże zapotrzebowanie na składniki odżywcze, które wspomagają intensywny okres wzrostu. Na rynku nie brakuje produktów przeznaczonych właśnie dla nich. Producenci oferują dobrze zbilansowane produkty dla młodego kota, które wyróżniają się wzbogaconym składem. Karma junior z pewnością sprosta wymaganiom nawet bardzo aktywnych, rosnących w dynamicznym tempie młodych kotów. Wówczas sucha karma dla kotów zawiera dużo minerałów i witamin. Starsze koty mają zdecydowanie inny tryb życia. Więcej czasu spędzają śpiąc i odpoczywając. Ich pożywienie powinno skupić się zatem na dostarczeniu im składników, które wspomagają układ trawienny, pomagają utrzymać w dobrej kondycji stawy, a także zapewniają dobrą sprawność ruchową. Warto pamiętać, że kot z wiekiem staje się bardziej podatny na różnego rodzaju schorzenia.
Również koty po kastracji lub sterylizacji wymagają specjalnego podejścia do ich diety. Zabieg ten jest inwazyjny i może bardzo zmienić zachowanie oraz upodobania naszego pupila. Kastracja ma bowiem ogromny wpływ na zmiany hormonalne, które zachodzą w ciele zwierzęcia. Wpływa to bezpośrednio np. na zwiększenie apetytu. Często koty mocno tyją po przejściu procesu kastracji, czy sterylizacji. Pod żadnym pozorem nie powinno się drastycznie zwiększać dawki jedzenia. Może to doprowadzić do otyłości, która jest bardzo zgubna w przypadku kotów żyjących w blokach. Podczas poszukiwania idealnej karmy kieruj się wówczas niską kalorycznością posiłku, a także niedużą zawartością tłuszczy. Istotne są natomiast witaminy, które będą miały wpływ na utrzymanie naszego pupila w doskonałej kondycji.
Dla kotów niewychodzących, które mają zdecydowanie mniej ruchu, a do tego nie są aktywnie polującymi drapieżnikami, przygotowana została specjalna karma. Wówczas ważne jest, aby karma dla kota miała więcej składników odżywczych, mało pszenicy, a dużą ilość mięsa. Można bez przeszkód łączyć suche karmy dla kotów z mokrymi. Ważne, aby kot miał stały dostęp do wody oraz suchej karmy, a o określonych porach otrzymywał również mokre jedzenie, oczywiście z dobrym składem.
Nie można nie wspomnieć także o wodzie. Koty powinny być wodę codziennie. Nie wszystkie chętnie to robią. Jednak odpowiednie filtrowanie, ma ogromny wpływ na dobrą pracę nerek. Koty często cierpią na schorzenia z tym związane. Jeśli zauważyłeś, że twój pupil woli pić wodę prosto z kranu to znak, aby zakupić specjalne poidło. Każdy kot ma własne upodobania, ale z reguły koty nie lubią wody stałej. Natura przystosowała je do picia wody z ruchomych zbiorników i z takiej chętniej korzystają. W sprzedaży z pewnością znajdziecie zbiorniczki na wodę, które są ruchome. Wyglądem przypominają fontannę. Z pewnością takie udogodnienie wpłynie na twojego kota i z chęcią będzie korzystał z jego dobrodziejstw.
Dieta dla typowych mięsożerców
Koty to zdecydowanie typowi mięsożercy. Koty z racji krótkiego okresu udomowienia, nadal odznaczają się cechami swoich dzikich przodków. Nasi pupile z reguły mają łagodne usposobienie, ale uwielbiają także polować. Świadczy o tym ich uzębienie, a także formy zabawy, które preferują. Warto wiedzieć, że uwarunkowania fizyczne, takie jak żuchwa u kota, nie jest w ogóle przystosowana do spożywania, czyli żucia pokarmów pochodzenia roślinnego. Dlatego tak ważne jest, aby w karmie kota znajdowały się głównie składniki pochodzenia zwierzęcego.
Mięsne przekąski, takie jak karmy mokre powinny zatem mieć prosty skład, który zawiera dużo składników odżywczych, a także mięso w czystej postaci. Na rynku z pewnością znajdziemy wiele karm, które kusić będą koty wspaniałym aromatem. Jednak nie zawsze idzie to w parze z jakością pożywienia. Bez względu na to jaki rodzaj karmy króluje w misce twojego pupila ważne, aby mięsne kawałki, które się w nim znajdą były wyselekcjonowane. Podstawowym jedzeniem dla dorosłego kota jest sucha karma dla kota. To na niej należy bazować. Warto także zwracać uwagę na wielkość samego pokarmu. Suche kąski dla małych kotów powinny być mniejsze niż te dla dużych.
Suche karmy dla kotów
W suchej karmie dla kota nie powinno zabraknąć odpowiednich witamin. Należą do nich witamina A, która ma wpływ na wzrok. Witamina E, która aktywnie wspiera odporność. Ważna jest również witamina D3, która wpływa na kości oraz zęby. W przypadku kotów witaminy nie są jedynie dodatkiem do karmy, a jego podstawowym składnikiem. Kot szczególnie potrzebuje stałego dopływu witamin, ponieważ nie jest w stanie wytworzyć ich samodzielnie. Zatem ich jedynym źródłem jest pożywienie, a w głównej mierze właśnie sucha karma. Na rynku znaleźć można obecnie także suplementy diety dla zwierząt, która poprawiają wygląd sierści, wzrok, sprawność oraz pracę układu trawiennego. Jednak jeśli dieta jest odpowiednio zbilansowana, nie będą one w ogóle potrzebne.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.