• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Kolejny etap modernizacji dębickiej stacji uzdatniania wody

Opublikowano: 08-11-2021 Źródło: Wodociągi Dębickie

W Dębicy (woj. podkarpackie) trwa modernizacja stacji uzdatniania wody. Właśnie rozpoczął się drugi etap, obejmujący budowę sieci technologicznych. Inwestycja obejmuje wymianę rurociągów technologicznych, które funkcjonowały od początku istnienia zakładu.


Fot. Wodociągi Dębickie Fot. Wodociągi Dębickie

Do tej pory wykonano prace obejmujące: wymianę starego rurociągu wody surowej DN300 na nowy DN400 z żeliwa sferoidalnego (osadnik wstępny), dwóch rurociągów ssawnych DN400 i DN600 wraz z zasuwami, łączących studnię zbiorczą z pompami wysokiego tłoczenia, a także głównego rurociągu DN600 doprowadzającego wodę uzdatnioną ze zbiorników kontaktowych do studni zbiorczej.

Rozpoczęły się także prace związane z wymianą dwóch rurociągów technologicznych DN500 na odcinku osadnik wstępny–komory flokulacji wraz z węzłami zasilającymi i odpływowymi. Po zakończeniu robót wykonana zostanie nowa nawierzchnia asfaltowa.

Fot. Wodociągi Dębickie Fot. Wodociągi Dębickie

Dzięki realizacji przedsięwzięcia możliwe będzie wykonywanie prac konserwacyjno-remontowych bez konieczności przerywania procesu uzdatniania wody. Dodatkowo, proces ten będzie wspierany przez rozbudowany system sterowania i automatyki.

Wśród największych wyzwań inwestor – Wodociągi Dębickie – wymienia gęste uzbrojenie terenu budowy i wykonywanie prac na czynnym obiekcie.

Za realizację odpowiada Inżynieria Rzeszów S.A. Wartość prac to 4,5 mln zł brutto. Ich finał zaplanowano na koniec tego roku.

Fot. Wodociągi Dębickie Fot. Wodociągi Dębickie

Zadanie jest częścią projektu „Rozwój gospodarki wodno-ściekowej Miasta Dębica z modernizacją oczyszczalni ścieków”.

Stacja Uzdatniania Wody w Dębicy znajduje się w południowo-zachodniej części miasta, około 2,2 km od jego centrum i 300 m od rzeki Wisłoki, z której ujmowana jest woda. Jej dzienna produkcja kształtuje się na poziomie 7 tys. m3. W ostatnich latach zakład wyposażono w nowe, energooszczędne i wydajne pompy, generator do produkcji dwutlenku chloru, zgarniacz denny do usuwania osadu z osadników wstępnych oraz lampy UV.

Przeczytaj także: Przebudowa i renowacja kanalizacji w Dębicy metodami no-dig
 

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!