PGNiG Upstream Norway z partnerami koncesyjnymi złożyło wniosek o zatwierdzenie planu zagospodarowania złoża Tommeliten Alpha na Morzu Północnym. Wydobycie powinno rozpocząć się w 2024 r. Spółka ocenia, że w szczytowym okresie eksploatacja zwiększy produkcję gazu ziemnego przypadającą na nią o około 0,5 mld m.sześc. rocznie.
Fot. pichitstocker/Adobe Stock
- Zostanie wykonanych 10 odwiertów eksploatacyjnych
- W 2024 r. pierwsze dwa rozpoczną wydobycie
- Szacowane zasoby złoża to 80–174 mln boe, z czego ponad 42% przypada na PGNiG
Rozpoczęcie produkcji ze złoża Tommeliten Alpha przełoży się na skokowy wzrost wydobycia gazu ziemnego przez GK PGNiG na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, a tym samym istotnie przyczyni się do realizacji naszych strategicznych celów związanych z dywersyfikacją dostaw gazu do Polski i rozwojem działalności poszukiwawczo-wydobywczej za granicą – powiedział Paweł Majewski, prezes PGNiG, właściciela PGNiG Upstream Norway.
Plany do zatwierdzenia
Plany dla Tommeliten Alpha zakładają przeprowadzenie 10 odwiertów eksploatacyjnych podłączonych z infrastrukturą wydobywczą kompleksu Ekofisk za pośrednictwem podgrzewanych podmorskich rurociągów. Takie rozwiązanie znacząco zredukuje koszty uruchomienia wydobycia. W 2024 r. produkcja ma się rozpocząć w dwóch odwiertach.
By do tego doszło, plan zagospodarowania złoża musi zostać zatwierdzony przez organy administracyjne: norweskie Ministerstwo Ropy Naftowej i Energii oraz brytyjski Urząd ds. Ropy Naftowej i Gazu (pomorskie zasoby znajdują się na granicy rozdzielającej norweską i brytyjską strefę szelfu Morza Północnego).
Spore zasoby gazu ziemnego
Zasoby wydobywalne gazowo-kondensatowego złoża Tommeliten Alpha oszacowano na 80–174 mln boe (baryłek ekwiwalentu ropy naftowej). Udział PGNiG Upstream Norway to 33–73 mln boe. W szczycie eksploatacji roczna produkcja przypadająca na polska firmę wyniesie około 0,5 mld m3. Surowiec ze wszystkich koncesji na Norweskim Szelfie Kontynentalnym będzie dostarczany do Polski gazociągiem Baltic Pipe.
Polska spółka z największym udziałem
W Tommeliten Alpha spółka z Grupy PGNiG ma 42,2% udziałów. Zakupiono je od firmy Equinor w październiku 2018 r. Pozostali udziałowcy posiadają: operator ConocoPhillips Skandinavia (28,14%), TotalEnergies EP Norge (20,14%), Vår Energi (9,09%), ConocoPhillips (U.K.) Holdings (0,21%), Total Energies UK (0,15%) oraz Eni UK (0,07%). Obszar koncesji znajduje się w pobliżu kompleksu Ekofisk, jednego z najważniejszych ośrodków wydobycia węglowodorów na Morzu Północnym. W 1969 r. było to pierwsze odkryte na tym akwenie złoże gazu ziemnego. Produkcję uruchomiono w 1971 r., a zakończenie przewidziano na 2050 r.
Coraz więcej koncesji
Od października 2021 r. liczba koncesji, w których udział ma polska spółka, wzrosła z 37 do 58. To m.in. 14% w Ormen Lange, drugim co do wielkości złożu gazowym na Norweskim Szelfie Kontynentalnym – planowany koniec produkcji sięga poza 2045 r. Aktualnie wydobycie prowadzone jest w 14 w lokalizacjach. W przyszłym roku produkcja ma przekroczyć 2,5 mld m3, w 2021 r. będzie to ponad 0,9 mld m3.
Przeczytaj także: PGNiG przejmuje 21 koncesji na norweskich wodach. Jest zgoda rządu
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.