Na złożu Ærfugl na Morzu Norweskim uruchomiono kolejne dwa odwierty. PGNiG Upstream Norway zamierza pozyskiwać z tego źródła około 0,57 mld m3 gazu ziemnego w ciągu roku.
Fot. Tamara Sushko / Adobe Stock
Oddane odwierty wykonano w ramach drugiej fazy zagospodarowania złoża. Pozwolą na wydobycie około 1,6 mld m3 surowca w ciągu roku, co oznacza, że całkowita produkcja ze złoża (w sumie siedem otworów) sięgnie około 4,8 mld m3 rocznie.
Złoże Ærfugl, wraz z pozostałymi złożami na obszarze produkcyjnym Skarv, to jedno z najcenniejszych aktywów GK PGNiG na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Dzięki uruchomieniu wszystkich odwiertów produkcja ze złoża przypadająca na norweską spółkę PGNiG wzrośnie o 0,22 mld m3 do około 0,57 mld m3 gazu ziemnego rocznie. To istotny wkład w realizację naszej strategii rozwoju wydobycia węglowodorów. Własne zasoby gazu są najpewniejszą gwarancją dostępu do tego surowca – powiedział Paweł Majewski, prezes PGNiG.
Odwierty podłączone są do pływającej jednostki produkcyjno-magazynującej, która obsługuje również inne złoża na Skarv.
Źródło: PGNiG
Ærfugl to złoże gazowo-kondensatowe, którego pierwotne zasoby wydobywalne oszacowano na około 274,7 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (boe). Do wydobycia pozostało jeszcze blisko 210 mln boe. Jest jednym z 14 produkujących złóż, w których udziały ma PGNiG Upstream Norway. Spółka jest udziałowcem w 58 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.
Przeczytaj także: PGNiG znalazło nowe złoże ropy naftowej
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.