• W przyszłości biogaz i biometan mają w znaczącym stopniu zastąpić gaz ziemny
  • Porozumienie ma wypracować narzędzia do zwiększenia roli tych paliw w kraju
  • Zielone paliwa przyczynią się do osiągnięcia niskoemisyjności gospodarki

Porozumienie rządu, biznesu i nauki

Ze strony administracji porozumienie podpisali ministrowie resortów klimatu i środowiska oraz funduszy i polityki regionalnej, a także wiceministrowie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, MKiŚ oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki, a także pełnomocnik rządu ds. OZE i pełnomocnik rządu ds. reformy funkcjonowania instytutów badawczych. Po stronie biznesu są to przedstawiciele inwestorów, podmiotów związanych z sektorem, organizacje otoczenia biznesu, naukowcy, a także instytucje finansowe i ubezpieczeniowe.


Porozumienie ma stać się platformą współpracy wszystkich zainteresowanych, by w skoordynowany sposób rozwijać sektor biogazu i biometanu w Polsce. W założenia wpisano dążenie do wzmocnienia krajowych korzyści ekonomicznych, środowiskowych, technologicznych, energetycznych i społecznych.

Inicjatywa MKiŚ to efekt „Listu intencyjego o ustanowieniu partnerstwa na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu oraz zawarcia porozumienia sektorowego” z 13 października 2020 r. Od tej pory trwały prace w siedmiu grupach roboczych, które wypracowały i uzgodniły treść porozumienia.

Zasoby wystarczające do masowej produkcji zielonych paliw

Potencjał surowcowy kraju daje możliwość produkowania takiej ilości zielonego gazu, by w znaczącym stopniu zastąpić gaz ziemny i pokryć znaczącą część popytu na to paliwo. Wymaga to jednak zwiększenia roli sektora wytwarzania biogazu i biometanu, zbudowania rynku produkcji i wzmocnienia pozycji krajowych przedsiębiorców w łańcuchu dostaw. Ma to być też, według MKiŚ, istotny krok w rozwoju zielonego sektora, który pomoże odbudować gospodarkę dotkniętą pandemią koronawirusa.

Do porozumienia może przystąpić każdy zainteresowany podmiot. Wystarczy złożyć pisemne oświadczenie o woli przystąpienia do wypełniania jego postanowień i przesłać do ministra klimatu i środowiska.

Kluczowe w obszarze energetyki jest dla nas osiągnięcie samodzielności i samowystarczalności. Zwiększenie wytwarzania energii z biogazu i biometanu jest właśnie jedną z odpowiedzi na to wyzwanie – stwierdziła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Cel to niskoemisyjna gospodarka

Rozwój tego sektora ma dać szansę przedsiębiorcom na zbudowanie przewagi konkurencyjnej w oparciu o nowoczesne, zeroemisyjne technologie. Ma także znacząco przyczynić się do transformacji gospodarki w kierunku nisko- i zeroemisyjnym, jest ważnym elementem „Polityki energetycznej Polski do 2040 roku”. Wzrost wytwarzania energii z tych paliw przyczyni się też do dywersyfikacji źródeł energii oraz ułatwi osiągnięcie celów polityki energetyczno-klimatycznej Unii Europejskiej.

W MKiŚ trwają prace nad projektami nowelizacji ustaw o odnawialnych źródłach energii oraz o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, które mają stworzyć optymalne regulacje prawne stymulujące rozwój sektora. Projektowane przepisy będą w sposób efektywny zachęcać inwestorów do podejmowania decyzji w zakresie budowy instalacji do wytwarzania i oczyszczania biogazu lub biogazu rolniczego, wytwarzania biometanu oraz rozbudowy lub przebudowy istniejących sieci gazowych pod kątem umożliwienia zatłaczania biometanu – wyjaśnił wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.

Przeczytaj także: PGNiG i Orlen pracują nad programem biogazowym