Spółki PKN Orlen i Orlen Południe zawarły porozumienie dotyczące budowy instalacji przemysłowej do produkcji bioetanolu II generacji. W dokumencie określono też sposób finansowania inwestycji. Będzie to pierwszy taki zakład w Polsce i drugi w Europie. Wydajność wyniesie 25 tys. ton bioetanolu rocznie.
Makieta rafinerii w Jedliczu. Źródło: Orlen Południe
Bioetanol jest alkoholem etylowym wytwarzanym z biomasy. Jest wykorzystywany w transporcie jako dodatek do benzyny. Jedyny zakład produkcyjny w Europie znajduje się w Rumunii. W Polsce powstanie drugi.
W Jedliczu będą wykorzystywane surowce niespożywcze pozyskiwane przede wszystkim od krajowych rolników. Obiekt będzie składał się z instalacji bioetanolu oraz elektrociepłowni z kotłem biomasowym opalanej ligniną, produktem odpadowym powstającym przy produkcji bioetanolu. Lignina, około 90 tys. ton rocznie, będzie paliwem dla kotła fluidalnego o mocy 48 MW. Energia cieplna w całości zostanie wykorzystana na potrzeby kompleksu produkcyjnego.
Makieta rafinerii w Jedliczu. Źródło: Orlen Południe
Instalacja powstanie na terenach spółki Orlen Południe w Jedliczu, zapewni zatrudnienie 50 nowym pracownikom, m.in. specjalistom zaawansowanych biotechnologii. Firma chce wykorzystać zakład do realizacji projektów badawczo-rozwojowych, m.in. związanych z dalszym przetwarzaniem produktów ubocznych, np. ligniny i wywaru, w procesach biologicznych. Zamierza też poszerzać bazę surowcową o produkty odpadowe i rośliny energetyczne, np. miskant.
Rafineria w Jedliczu ma stać się biorafinerią z produkcją opartą o odnawialne źródła energii. W listopadzie w Trzebini uruchomiono największą w Europie instalację do produkcji ekologicznego glikolu. Spółka realizuje też program budowy sieci biometanowni.
Przeczytaj także: W trzebińskiej biorafinerii rusza produkcja ekologicznego glikolu
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.