W biorafinerii w Trzebini uruchomiono pierwszą w Polsce i największą w Europie instalację do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego. Zdolności produkcyjne wynoszą 30 tys. ton rocznie i pokryją 75% krajowego zapotrzebowania.
Fot. Orlen Południe
Inwestycja pochłonęła 400 mln zł, a ma przełożyć się na wzrost zysku operacyjnego EBITDA firmy Orlen Południe o ponad 50 mln zł rocznie. Integralną częścią kompleksu jest pierwszy w kraju hub wodorowy. Jedyna taka instalacja w Europie znajduje się w Belgii i może produkować 20 tys. ton glikolu – o 10 tys. ton mniej niż w Trzebini.
Zielony glikol jest czysty i bezpieczny dla środowiska. Znajduje zastosowanie w branżach medycznej, kosmetycznej i spożywczej. W lotnictwie wykorzystuje się go do odmrażania i odladzania samolotów. Popyt na ten produkt systematycznie rośnie na całym świecie.
Ekologiczny glikol będzie otrzymywany z wykorzystaniem gliceryny, która jest ubocznym produktem powstającym podczas wytwarzania biodiesla. Jego odbiorcami będą przedsiębiorstwa krajowe i zagraniczne. Firma przewiduje też dostawy gliceryny dla innych polskich producentów biopaliw. Uruchomiona instalacja wygenerowała kilkadziesiąt nowych miejsc pracy. Aktualnie spółka zatrudnia 670 osób – ponad połowę w trzebińskiej rafinerii.
Fot. Orlen Południe
Częścią instalacji jest hub wodorowy wytwarzający około 16 tys. m3 wodoru dziennie. 75% produkcji zostanie przeznaczone do produkcji glikolu, a 25% po doczyszczeniu stanie się paliwem. Moce produkcyjne o jakości wystrczającej dla transportu wyniosą 350 ton wodoru rocznie. Docelowo zasilane nim będą floty komunikacji miejskiej w Krakowie i aglomeracji śląskiej.
Budowa kompleksu rozpoczęła się jesienią 2019 r. Generalnym wykonawcą było konsorcjum firm Technik Polska i Biproraf.
Przeczytaj także: Kwatera Południowa Żelaznego Mostu KGHM otwarta
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.