Inwestycja spółki Enea Operator podniesie bezpieczeństwo zasilania Bydgoszczy w energię elektryczną. W ramach modernizacji sieci połączono dwa ciągi linii wysokiego napięcia: północny i południowy, zapewniające dostawy dla miasta. Prace prowadzono głównie metodami bezwykopowymi.
Fot. Enea Operator
Modernizacja ma poprawić niezawodność sieci i znacząco skrócić przerwy w dostawach prądu. W ramach prac wybudowano linię kablową wysokiego napięcia 110 kV o długości około 2,5 km przebiegającą przez centrum miasta. W ten sposób połączono dwie stacje elektroenergetyczne Śródmieście i Północ, które transformują wysokie napięcie na średnie (110/15 kV). Wraz z linią poprowadzono też światłowód.
Nowe połączenie wykonano jako rekomendowane w programie „Koncepcja Pracy Sieci przesyłowej NN i dystrybucyjnej 110kV jako sieci zamkniętej dla Polski Północno–Zachodniej w perspektywie do roku 2025”. Robert Drzycimski, dyrektor Zakładu Rozwoju i Inwestycji, Oddziału Dystrybucji Bydgoszcz Enei Operatora podkreśla, że przeprowadzone prace zwiększa bezpieczeństwo zasilania aglomeracji bydgoskiej poprzez maksymalne ograniczenie przerw w dostawach energii elektrycznej do odbiorców oraz czas ich trwania w przypadkach wystąpienia awarii w sieci wysokiego napięcia.
Fot. Enea Operator
Budowę linii kablowej 110 kV prowadzono pod nadzorem służb Enei Operatora w porozumieniu z władzami Bydgoszczy i Zarządem Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej (ZDMiKP) w Bydgoszczy. Prace prowadzone były głównie bezrozkopowo, metodą przecisków i przewiertów sterowanych – informuje Marek Tomasz, kierownik Wydziału Inwestycji Oddziału Dystrybucji Bydgoszcz.
Po wykonaniu robót, inwestycję odebrały służby miejskie i ZDMiKP.
Poza budową nowej linii, zmodernizowano też rozdzielnię 110 kV w stacji elektroenergetycznej 110/15 kV Śródmieście. Zabudowano w niej 6 polową rozdzielnię GIS 110 kV oraz wykonano nowe połączenie rozdzielni z systemem elektroenergetycznym. Natomiast w GPZ (główny punkt zasilania) Północ rozbudowano o jedno pole istniejącą rozdzielnię GIS 110 kV – czytamy w komunikacie.
Zadanie, od projektu, przez prace budowlane, do zakończenia, wykonywano przez cztery lata. Łączny koszt przedsięwzięcia wyniósł około 17 mln zł. Wykonawcą było konsorcjum firm Zarmen i Mega-Pol.
Przeczytaj także: PGE: koniec największej i najdroższej inwestycji w sieć dystrybucyjną
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.