W Jastrowiu w Wielkopolsce uruchomiono farmę fotowoltaiczną o mocy 3 MW. To pierwszy taki obiekt Grupy Enea, zaprojektowany i zbudowany przez należące do niej spółki. Inwestycja powstała dzięki współpracy z samorządem gminnym. W planach są kolejne przedsięwzięcia OZE.
Pierwsza farma fotowoltaiczna Enei. Fot. Enea
3-megawatowa instalacja złożona z ponad 7,4 tys. paneli fotowoltaicznych już wytwarza zieloną energię i dostarcza ją do GPZ (Główny Punkt Zasilania) Jastrowie. Obiekt budowano od września 2021 r., a pierwsze próby pracy z pełną mocą przeprowadzono w marcu 2022 r. Koszt przedsięwzięcia wyniósł około 8,4 mln zł. Inwestorem była Enea Nowa Energia, a wykonawcą Enea Serwis.
Fot. Enea
Łączna powierzchnia paneli wynosi 14,4 tys. m2, a wszystkie moduły wykonane w technologii Si-Mono ważą 161 ton. Na połączenie instalacji wykorzystano 50 km kabli. Produkcja pokryje roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną około 1 tys. gospodarstw domowych.
W 2022 r. zostaną oddane do użytku kolejne farmy fotowoltaiczne. W Krzęcinie w woj. zachodniopomorskim powstanie jednostka wytwórcza o łącznej mocy 6,607 MW. Instalacja Likowo w gminie Płoty w tym samym województwie będzie miała 1 MW, a obiekty Lubno I i II w gminie Lubiszyn (woj. lubuskie) będą złożone z ponad 9 tys. modułów.
Fot. Enea
W planach są kolejne inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE). Część z nich zostanie zrealizowana w ramach programu „Fotowoltaika dla każdej gminy”.
Przeczytaj także: Doskonała dekada fotowoltaiki w Polsce [RAPORT]
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.