Roboty związane z fundamentami kotła i fundamentami budynku nawy elektrycznej w katowickiej elektrociepłowni zostały zakończone. Do końca roku będą prowadzone przede wszystkim prace żelbetowe.

Udział węgla do 2030 r. w miksie wytwórczym segmentu ciepłowniczego spadnie z 64 do 10%. Realizacja inwestycji umożliwi rozwój rynku ciepła na terenie Katowic, ze szczególnym uwzględnieniem południowych dzielnic miasta – mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy Tauron.

Kocioł gazowy o mocy 140 MWt zostanie wykonany technologii ścian szczelnych, będzie też wyposażony w nowoczesne, niskoemisyjne systemy spalania, które ograniczą do minimum poziom zanieczyszczeń.

Katowicki koncern planuje powiększenie sieci ciepłowniczej o około 110 MW w ciągu dwóch lat. Aktualnie 20% zaplanowanych przyłączeń do sieci centralnego ogrzewania wiąże się z likwidacją indywidualnych pieców węglowych. Pozostałe dotyczą nowych inwestycji, przede wszystkim mieszkaniowych.

W ciągu ośmiu lat spółka zamierza, w wyniku rozbudowy sieci, dodać moc niemal 450 MWt, co przekłada się na przyłączenia około 100 tys. gospodarstw domowych.

Ciepło sieciowe jest ważnym elementem w walce ze smogiem. Spaliny z elektrociepłowni są oczyszczane w elektrofiltrach o sprawności 99,9%. Rozbudowa systemu centralnego ogrzewania w aglomeracji śląsko-zagłębiowskiej znacząco wpłynie na poprawę jakości powietrza i eliminację pyłów zawieszonych.

Przeczytaj także: Elektrociepłownia pod Wrocławiem – gaz ziemny zastąpi węgiel