Nowa instalacja zabezpieczy dostawy energii cieplnej dla mieszkańców Elbląga, a jednocześnie zmniejszy wpływ Elektrociepłowni Elbląg na środowisko i stan powietrza w mieście.

Zamontowane kotły są wydajne i pracują elastycznie. W układzie wysokiej jakości materiały izolacyjne umożliwiają osiągnięcie możliwie najwyższej efektywności energetycznej podczas produkcji ciepła. W przyszłości będzie możliwe ich zasilanie nie tylko gzem ziemnym, ale także biometanem.

KRS dostarczy do miejskiego systemu ciepłowniczego (m.s.c.) około 650 tys. GJ rocznie. Instalacja wciąż będzie zasilana ze źródła podstawowego, czyli bloku biomasowego BB20p, który rocznie dostarcza około 880 tys. GJ.

Modernizacja Elektrociepłowni Elbląg wynika z wdrożenia dyrektywy IED z 24 listopada 2010 r., która wprowadziła wysokie normy emisyjne dla obiektów wytwórczych. Elbląski obiekt korzystał z derogacji, która umożliwiała pracować ówczesnym kotłom do końca czerwca 2020 r. Dwa z nich już wtedy wyłączono z użytkowania. W trzecim zredukowano moc cieplną do poniżej 50 MW, w związku z czym został objęty odmiennymi przepisami i może pozostawać w rezerwie do końca 2024 r.

Ostatnim etapem programu inwestycyjnego w elektrociepłowni jest budowa układu trzech silników gazowych o mocy cieplnej 10 MW każdy. Wyłoniono już wykonawcę projektu budowlanego, opracuje go spółka Energopomiar Gliwice. Przygotowano także analizę techniczno-ekonomiczną dotyczącą lokalizacji na terenie EC układu kogeneracyjnego. Oddanie do użytku tej instalacji przewidziano na koniec 2025 r.

Od tego czasu produkcja energii elektrycznej oraz ciepła w elbląskim zakładzie odbywać się będzie wyłącznie przy wykorzystaniu niskoemisyjnych paliw – gazu ziemnego i biomasy. Ciepło z obiektu zaspokaja około 80% zapotrzebowania Elbląga.

Przeczytaj także: Krakowska Ekospalarnia – więcej energii z odzysku ciepła ze spalin