Brytyjscy specjaliści IT stworzyli oprogramowanie, które zmniejsza wycieki wody z rurociągów nawet o jedną czwartą. Teraz testują je wodociągi w Nothumbrii.
Sztuczna inteligencja pomaga wyeliminować wycieki z sieci wodociągowej. Fot. Adobe Stock
- Spółki wodociągowe w najbliższej perspektywie będą musiały wdrożyć monitoring sieci i aktywnie zapobiegać wyciekom
- Brytyjska firma IT wymyśliła oprogramowanie, które tworzy cyfrowego bliźniaka sieci wodociągowej
- Rozwiązanie pomaga znacznie ograniczyć zużycie wody i sprawia, że działania zapobiegające awariom sieci są bardziej efektywne
Dyrektywa wodna 2020/2184 została opublikowana 23 grudnia 2020 r. Jej zapisy wykraczają poza zakres dotyczący jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Dyrektywa nadaje odbiorcy bezwzględne prawo dostępu do czystej wody, a na spółki wodociągowe nakłada obowiązek monitoringu i redukcji wycieków z sieci wodociągowej.
Programiści i wodociągowcy walczą z wyciekami
Rozwiązaniem tego problemu może okazać się system oprogramowania VariSim Delta, który wykorzystuje przepływomierze, czujniki ciśnienia, próbkowanie wysokiej częstotliwości i rejestratory akustyczne, aby pomóc w identyfikacji możliwych wycieków i pęknięć jeszcze przed ich wystąpieniem. Testy oprogramowania w obszarach pilotażowych Newcastle i Dagenham zmniejszyły występowanie wycieków o 25%.
Technologią zainteresowały się także kraje cierpiące na deficyt wody pitnej – takie jak Katar i Dubaj, gdzie również wdrożono pilotażowe programy monitoringu i wczesnego ostrzegania przed awariami sieci wodociągowych przy użyciu brytyjskiego oprogramowania.
Jak działa sztuczna inteligencja w sieci wodociągowej?
Wykorzystując miliony obliczeń na sekundę specjalistyczne oprogramowanie tworzy identyczną cyfrową replikę sieci wodociągowej, znaną jako cyfrowy bliźniak lub symulator rurociągu. Ten wirtualny obraz sieci tworzony na bieżąco w czasie rzeczywistym może również pomóc przedsiębiorstwom wodociągowym zrozumieć, dlaczego dochodzi do pęknięć, ocenić stan techniczny rur oraz profil zapotrzebowania klientów, aby pomóc w podejmowaniu świadomych i celnych decyzji dotyczących optymalizacji zasobów.
Twórcy oprogramowania zapewniają, że oparty na sztucznej inteligencji (AI) system można nauczyć wykrywać nowe wycieki i rozszczelnienia, identyfikować zmiany w zużyciu wody przez odbiorców i tworzyć alerty dotyczące wadliwych elementów sieci.
Dyrektor Northumbrian Water, spółki która testowała innowacyjne rozwiązanie przyznał, że dzięki cyfrowemu bliźniakowi sieci można szybciej wykryć anomalie przepływu i bardziej efektywnie radzić sobie z wyciekami, co bezpośrednio przekłada się na znaczne oszczędności wody i zasobów technicznych.
Przeczytaj także: Piekary Śląskie: MPWiK zmniejsza środki na inwestycje
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.