Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Do tego, aby zrozumieć, jak ważną funkcję pełni inwerter, czyli falownik, niezbędne jest poznanie zasady działania całej instalacji. Moduły PV zbudowane są z pojedynczych ogniw fotowoltaicznych i to właśnie one są odpowiedzialne za produkcję prądu wytwarzanego z promieniowania słonecznego. W ten sposób powstaje prąd stały, który jednak ze względu na swoje parametry nie nadaje się do wykorzystania w tradycyjnej sieci elektrycznej w budynkach. Musi zostać przekształcony na prąd zmienny. Za to właśnie odpowiadają falowniki SMA oraz innych cenionych producentów.

Jakie funkcje pełni falownik?

Do głównych zadań, jakie pełnią falowniki SolarEdge oraz urządzenia innych producentów, zaliczyć można przede wszystkim:

  • przetwarzanie napięcia z prądu stałego DC na zmienny AC,
  • optymalizację pracy całej instalacji fotowoltaicznej,
  • monitorowanie funkcjonowania instalacji,
  • synchronizację instalacji z siecią energetyczną.

Wszystkie te funkcje, jakie pełnią m.in. falowniki SMA, sprawiają, że są to niezbędne elementy całej instalacji. Bez nich jej prawidłowe działanie byłoby niemożliwe. To właśnie dlatego inwertery bardzo często określane są mianem najważniejszych urządzeń w instalacjach solarnych.

Rodzaje falowników dostępne na rynku odnawialnych źródeł energii

Poszukując odpowiedniego falownika, musisz wiedzieć, że wyróżnia się kilka rodzajów tych urządzeń, które różnią się od siebie przede wszystkim sposobem, w jaki łączą się z siecią. Inwertery on-grid, czyli sieciowe, nawiązują połączenie z komercyjną siecią i oddają do niej nadwyżki wyprodukowanej energii. Taką funkcję pełnią m.in. falowniki GoodWe, gdyż w ofercie tej marki bez problemu można znaleźć urządzenia działające w trybie on-grid.

Drugim rodzajem są inwertery off-grid, których nie podłącza się do sieci. Służą one do ładowania specjalnych akumulatorów, czyli magazynów energii. Dzięki temu urządzenia takie jak falowniki Solis mogą działać w pełni niezależnie od sieci – a nadwyżkę wyprodukowanego prądu przesłać do akumulatorów. Umożliwia to wykorzystanie energii wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba.

Ostatnim rodzajem są inwertery hybrydowe, które łączą w sobie cechy wspomnianych wcześniej urządzeń. Dostępne w ofercie hybrydowe falowniki Solis jednocześnie współpracują z siecią i ładują magazyny energii. Jest to rozwiązanie, które daje ogromną niezależność i pozwala na korzystanie z prądu wytworzonego z promieniowania słonecznego np. podczas awarii sieci.

Jak wybrać dobry falownik?

Wybierając inwerter, postaw na urządzenia od znanych i cenionych producentów, takie jak np. falowniki SolarEdge. Da Ci to pewność, że będą one działały bez zarzutu i spełnią swoje funkcje. Nowoczesne inwertery, takie jak m.in. falowniki GoodWe, umożliwiają sterowanie pracą tych urządzeń oraz całej instalacji zdalnie – za pomocą specjalnej aplikacji, którą można zainstalować na smartfonie. Postaw na niezawodne rozwiązania od najlepszych producentów!