Morska farma wiatrowa Kaskasi składa się z 38 wiatraków o łącznej mocy 342 MW. Trzy z nich to konstrukcje z łopatami nadającymi się do recyklingu lub ponownego użycia. To ich pierwsze wykorzystanie na świecie. Elektrownia morska znajduje się 35 km na północ od wyspy Helgoland.
Wiatraki z łopatami nadającymi się do recyklingu w niemieckiej morskiej farmie wiatrowej. Fot. RWE
38 turbin, każda o mocy 9 MW, uruchamiano sukcesywnie w ciągu czterech miesięcy. Inwestycję zatwierdzono w 2019 r., a budowa morskiej farmy wiatrowej rozpoczęła się w 2020 r. Elektrownia była gotowa pod koniec ubiegłego roku, a teraz, po zakończeniu testów, osiągnęła pełną moc. Roczna produkcja prądu może zaspokoić potrzeby 400 tys. niemieckich gospodarstw domowych. To jedyna morska farma wiatrowa wybudowana na niemieckich wodach w 2022 r.
Prace budowlane wykonano w ciągu dziewięciu miesięcy, a koszty wyniosły 800 mln euro. Przy morskiej farmie wiatrowej pracowało ponad sto osób z firmy RWE oraz pracownicy ponad 70 dostawców.
Źródło: RWE
Po raz pierwszy na świecie zastosowano turbiny wiatrowe z łopatami nadającymi się do recyklingu (trzy z 38). Stało się to możliwe dzięki zastosowaniu nowego rodzaju żywicy o specjalnej strukturze chemicznej. Pozwalają one na oddzielenie materiałów użytych do produkcji turbin. W efekcie można je ponownie wykorzystać. Do tej pory 90% elementów wież wiatrowych nadawało się do recyklingu, ale nie łopaty wirnika. Do 2040 r. ma to dotyczyć wszystkich elementów wiatraków morskich farm wiatrowych.
Przeczytaj także: Otwarto jedną z największych farm wiatrowych w Polsce. 121 MW
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.