• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Geotermia. W Polsce zaczęto wiercenie najgłębszego otworu na świecie

Opublikowano: 19-04-2023 Źródło: MKiŚ, gmina Szaflary

W małopolskich Szaflarach rozpoczęto wiercenie otworu geotermalnego, którego głębokość sięgnie 7 km. Celem jest ustalenie zasobów wód termalnych.


Geotermia. Fot. ilustac. nitimongkolchai/Adobe Stock Geotermia. Fot. ilustac. nitimongkolchai/Adobe Stock
  • Wiercenie prowadzone powinno być do połowy 2024 r.
  • Powstać ma pierwsza w Polsce elektrownia produkująca energię przy wykorzystaniu ciepła z wody geotermalnej
  • Geotermia to szansa dla gminy Szaflary, jak również Nowego Targu

Odwiert Bańska PGP-4 będzie mieć charakter badawczo-eksploatacyjny. Na początek pozwoli przeprowadzić badania hydrogeologiczne i geofizyczne. Najpierw zostaną wykonane na głębokości 3,5 km, potem 5 km, a w kolejnym kroku 7 km pod powierzchnią terenu. W każdej z tych lokalizacji będą sprawdzane temperatura i skład wody, a także wydajność złoża.

Wiercenie prowadzone powinno być do połowy 2024 r. Po zebraniu danych, przeliczeniu wyników, zostanie podjęta decyzja, z której głębokości pokładu będziemy czerpać wodę, tak abyśmy mieli jak największe korzyści – powiedział Rafał Szkaradziński, wójt gminy Szaflary. Dodał, że już teraz wiadomo, iż na głębokości około 3,5 km woda ma około 85-90 stopni Celsjusza (temperatura w sąsiednim odwiercie na terenie Geotermii Podhalańskiej).

Fot. facebook.com/Szaflary Fot. facebook.com/Szaflary

Umowę z wykonawcą otworu Bańska PGP-4 podpisano latem 2022 r. Będzie to, jak twierdzą władze gminy, najdłuższy geotermalny odwiert na świecie.

Geotermia. Szukają środków na budowę magistrali

Gmina Szaflary liczy, że znaleziona zostanie woda o temperaturze nawet 180 stopni Celsjusza. Jeśli wszystko ułoży się po myśli samorządu, będzie wykorzystywana nie tylko do ogrzewania domów, ale zbudowana zostanie też pierwsza w Polsce elektrownia produkująca energię przy wykorzystaniu ciepła z wody geotermalnej.


Zaprojektowano już sieci ciepłownicze (z pozwoleniem na budowę) dla około 1150 budynków w 25 dystryktach na terenie czterech miejscowości gminy Szaflary. Przy czym woda geotermalna trafiać ma także do nowotarskiego MPEC (Nowy Targ zaprojektował magistralę z Bańskiej Niżnej). Rafał Szkaradziński dodał, że Szaflary wraz z Nowym Targiem zabiegają, żeby środki na budowę całej magistrali ciepłowniczej pochodziły z Polskiego Ładu.

W trakcie uroczystego rozpoczęcia wiercenia Piotr Dziadzio, Główny Geolog Kraju, przypomniał, że otwór Bańska PGP-4 wykonywany jest po prawie 35 latach od długiego na 7,5 km odwiertu Kuźmina 1 z 1988 r. Tamta inwestycja związana była z badaniem możliwości występowania węglowodorów.

Największe elektrownie geotermalne na świecie

  • The Geysers Fields w USA (908 MW)
  • Larderello we Włoszech (420 MW)
  • Hellisheiði w Islandii (303 MW)
  • Wairakei w Nowej Zelandii (293 MW).

Przeczytaj także: Rosną moce elektrowni geotermalnych. Kto ma ich najwięcej?

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!