W Szaflarach na Podhalu wykonywany jest 7-kilometrowy odwiert geotermalny. Co obecnie, po ponad trzech miesiącach od startu wiercenia, dzieje się w ramach tej inwestycji?
Fot. Facebook/Serce Podhala - Gmina Szaflary
Gmina Szaflary poinformowała, że po dowierceniu się do węglanowych utworów triasu środkowego na głębokości 2575 m, w dniach 20-22 lipca prowadzone były prace związane z instalowaniem rur okładzinowych 13 i 3/8 cala. Potem przystąpiono do cementowania rur sekcji 50 – 2570 m i tym samym zakończono jeden z etapów projektu.
Fot. Facebook/Serce Podhala - Gmina Szaflary
Fot. Facebook/Serce Podhala - Gmina Szaflary
Wiercenie prowadzone jest w trybie 24 godz. na dobę, a jego cel to ustalenie zasobów wód termalnych. Odwiert Bańska PGP-4 ma charakter badawczo-eksploatacyjny. Badania hydrogeologiczne i geofizyczne (temperatura i skład wody, wydajność złoża) będą prowadzone na trzech głębokościach: 3,5 km, 5 km i 7 km.
Fot. Facebook/Serce Podhala - Gmina Szaflary
Gmina zakłada, że w minimalnym wariancie będzie korzystać z wody o temperaturze około 85-90 stopni Celsjusza, która znajduje się na głębokości 3,5 km, co pozwoli na ogrzewanie domów. Z kolei jeśli na głębokości 5 km rzeczywiście będzie woda o temperaturze około 160 stopni Celsjusza, zbudowana ma być także pierwsza w Polsce elektrownia produkująca energię elektryczną przy wykorzystaniu ciepła z wody geotermalnej.
Chcemy uruchomić pierwszą w Polsce elektrownię geotermalną, a do tego potrzebujemy pozyskania wody o temperaturze około 160 stopni Celsjusza. Już teraz wiemy, że na głębokości około 3,5 km woda osiąga temperaturę od około 85 do około 90 stopni Celsjusza. Taka temperatura wody jest w sąsiednim odwiercie na terenie Geotermii Podhalańskiej – powiedział wójt Rafał Szkaradziński.
Prace wiertnicze planowane są do połowy 2024 r Warto podkreślić, że pozyskane dane posłużą do wykonania modelu matematycznego i modelu 3D niecki podhalańskiej.
Fot. Facebook/Serce Podhala - Gmina Szaflary
Jak powiedziano w trakcie podpisywania umowy z wykonawcą robót wiertniczych, będzie to najdłuższy w Polsce i jeden z najdłuższych tego typu odwiertów na świecie.
Przeczytaj także: Geotermia. Dlaczego odwiert Bańska PGP-4 musi mieć aż 7 km?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.