Tradycyjne kotły na węgiel, ekogroszek, czy drewno, z roku na rok coraz szybciej znikają z domów jednorodzinnych. Dzieje się tak nie tylko z powodu rosnącej świadomości ekologicznej i rozbudowanego systemu dotacji oraz dopłat, ale ważnym motywatorem jest po prostu czystość i wygoda. Każdy, kto kiedykolwiek posiadał klasyczny kocioł na paliwo stałe, z pewnością wie, że korzystanie z takiego sposobu ogrzewania bywa dosyć uciążliwe. W trakcie sezonu grzewczego trzeba przecież co kilka godzin dorzucić kolejną porcję węgla, a dodatkowo pozostaje obowiązek czyszczenia komory spalania, komina, oraz usuwania popiołu. Powyższe powody sprawiają, że wiele osób zmienia paliwo na propan i inwestuje w zbiornik LPG, aby przejść na ogrzewanie gazowe. Koszt miesięczny pozostaje podobny, lub czasem nawet niższy, a bezobsługowość i wygoda jest nieporównywalna.
Fot. Romgaz
Ogrzewanie gazowe – koszt miesięczny w praktyce
Wydatki związane z utrzymaniem odpowiedniej temperatury są zależne przede wszystkim od dwóch czynników. Pierwszy z nich to zapotrzebowanie na ciepło — największy wpływ ma tu oczywiście metraż (im większy budynek, tym większa kubatura do ogrzania), ale nie bez znaczenia jest również odpowiednia izolacja. Im mniej ciepła ucieka przez ściany, okna i wentylację, tym oszczędniejsze będzie ogrzewanie gazowe. Koszt miesięczny jest dodatkowo zależny od kolejnego czynnika, czyli po prostu od ceny paliwa (propan lub tradycyjny gaz ziemny).
W budynkach podłączonych do ogólnodostępnej sieci gazowej dostawcą paliwa jest zwykle państwowa spółka PGNiG. Stawki za jedną kilowatogodzinę są w takim wypadku zależne od zużycia rocznego i dzielą się na trzy progi: do 3500 kWh, od 3500 kWh do 13350 kWh oraz od 13350 kWh do 88900 kWh. Trzeba pamiętać, że oprócz kosztów samego paliwa należy również zapłacić za jego dystrybucję i pokryć opłatę abonamentową (im większe roczne zużycie, tym jest ona większa).
Ogrzewanie gazowe — kiedy potrzebny jest zbiornik LPG?
Ciekawa alternatywa dla klasycznego gazu ziemnego z sieci to propan, pozyskiwany zazwyczaj w procesie rafinacji ropy naftowej. Jest to paliwo w postaci płynnej, które można zakupić u lokalnych dostawców, posiadających zezwolenie na przewożenie go w cysternach. Jedynym warunkiem korzystania z takiego rozwiązania jest budowa odpowiedniej infrastruktury, jaką jest zbiornik LPG w wersji naziemnej lub schowanej pod poziomem gruntu.
W takiej sytuacji klient nie jest zależny od stawek i cen dyktowanych przez PGNiG — paliwo może kupić na zapas w momencie, gdy jest ono tanie, dzięki czemu uzyskuje ekonomiczne ogrzewanie gazowe. Koszt miesięczny zostaje dodatkowo pomniejszony o opłaty abonamentowe, bo klient nie potrzebuje przyłącza do sieci i stałej umowy. Zbiornik LPG to nie tylko sposób na oszczędność, ale w niektórych sytuacjach bywa on koniecznością. Dzieje się tak głównie wtedy, gdy dom został wybudowany z dala od tradycyjnej sieci gazowej i koszty wykonania przyłącza są zbyt duże. W takim wypadku klient może samodzielnie magazynować propan w przydomowej instalacji, aby zapewnić sobie niezależność energetyczną.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.