Budowa Gazociągu Warszawskiego to inwestycja kluczowa dla aglomeracji warszawskiej. Z 28,5 km trasy, w wykopie ułożono już 3 km rur. Na 15 km przygotowano rury do układania, a na 12,5 km odhumusowano ziemię.
Układanie rur Gazociągu Warszawskiego. Fot. Gaz-System
Aktualnie prace trwają na terenie gmin Nieporęt, Jabłonna, Stare Babice i Ożarów Mazowiecki, a także w warszawskich dzielnicach Bielany oraz Bemowo. Wykonano siedem z planowanych 32 przekroczeń bezwykopowych.
Gazociąg wysokiego ciśnienia będzie miał średnicę 700 mm, przebiegnie od tłoczni gazu w gminie Nieporęt do miejscowości Mory w gminie Ożarów Mazowiecki. Prace obejmą gminy Nieporęt, Jabłonna, Warszawa (Białołęka, Bielany, Bemowo), Łomianki, Stare Babice, Ożarów Mazowiecki.
Fot. Gaz-System
Instalacja, która ma zostać oddana do użytku w 2025 r., umożliwi przesyłanie 2 mld m3 gazu ziemnego rocznie. Zwiększy bezpieczeństwo energetyczne regionu, umożliwi przyłączanie do sieci gazowej nowych odbiorców, m.in. z sektora energetyki. Wpłynie na poprawę jakości powietrza.
Plany na 2024 r. zakładają w I kwartale odhumusowanie terenów gminy Łomianki i warszawskich Bielan, a także rozwiezienie ponad 3,8 km rur. W gminach Jabłonna, Łomianki, Stare Babice, Ożarów Mazowiecki oraz w warszawskich dzielnicach będzie kontynuowane układanie gazociągu. Przewidziano przejścia bezwykopowe w gminach Łomianki, Stare Babice i Jabłonna. Takie metody pozwalają ograniczyć wpływ na środowisko (mniej wycinek) i nie wstrzymywać ruchu pojazdów podczas budowy.
Fot. Gaz-System
Wycinkę drzew zmniejszono o 30% w stosunku do założeń pierwotnych, wymagało to dodatkowych nakładów w kwocie 36 mln zł. Przewidziano nasadzenia zieleni na obszarach objętych inwestycją.
Przeczytaj także: PGNiG Upstream Norway przejmuje spółkę wydobywczą. Więcej gazu
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.