Liczący 28 km gazociąg, który dostarczy paliwo do elektrowni gazowo-parowej w Ostrołęce, przeszedł testy, w których uczestniczył inspektor Urzędu Dozoru Technicznego. Jego budowa formalnie zakończy się na początku 2024 r.
Gazociąg do elektrowni gazowo-parowej w Ostrołęce gotowy do napełnienia gazem. Fot. Energa
Zakończono przygotowania śluzy nadawczej tłoka znajdującej się w Starych Konopkach (woj. podlaskie). To ostatni etap przed przyłączeniem gazociągu do GIPL, transgranicznego połączenia Polska–Litwa. Gaz ziemny z instalacji będzie paliwem dla elektrowni gazowo-parowej w Ostrołęce o mocy 750 MW.
Budowa gazociągu o długości 28 km rozpoczęła się w I połowie 2023 r., a formalnie zakończy na początku 2024 r. Dalszy krok to odbiory techniczne i napełnienie instalacji gazem ziemnym. Ta operacja potrwa dwa tygodnie. Po uzyskaniu ostatnich decyzji administracyjnych rurociąg będzie gotowy do użytku w połowie 2024 r.
Trasa gazociągu. Źródło: Energa
Zaawansowanie budowy elektrowni gazowo-parowej wynosi 54%. Inwestycję realizuje spółka CCGT Ostrołęka z Grupy Orlen. Pod koniec czerwca 2023 r. podpisano umowę zewnętrznego finansowania kredytowego w formule project finance z konsorcjum polskich i międzynarodowych instytucji finansowych.
Stosunkowo niskoemisyjne źródło wytwarzania energii elektrycznej będzie uczestniczyć w bilansowaniu Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE) i przyczyni się do transformacji energetycznej kraju. Inwestycja w blok gazowo-parowy w Ostrołęce ma przyczynić się do dekarbonizacji: Grupa Orlen zakłada redukcję emisji CO2 o 40% z produkcji prądu i osiągnięcie neutralności emisyjnej do 2050 r.
Przeczytaj także: Pływający terminal LNG nie zostanie rozbudowany
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.