Gaz-System podpisał komplet umów na dostawy elementów, które wykorzystane zostaną do budowy lądowej części Programu FSRU. Łączna wartość kontraktów wynosi ponad 680 mln zł.
Fot. Gaz-System
Pływający terminal FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit) zaplanowano w południowej części Zatoki Gdańskiej. Do nabrzeża będzie na stałe zacumowany statek do magazynowania gazu LNG (skroplonego) odbieranego z metanowców i zmiany jego stanu skupienia z ciekłego na gazowy.
Terminal gotowy ma być w 2028 r., wtedy też jego zdolności wyniosą 6,2 mld m3 rocznie. 100% usług zamówił Orlen. Od terminalu poprowadzony zostanie rurociąg na dnie Zatoki Gdańskiej, a dalej gaz po kraju rozprowadzany będzie lądem, do czego posłużą trzy gazociągi o łącznej długości 250 km:
- Kolnik–Gdańsk (35 km)
- Gardeja–Kolnik (86 km)
- Gustorzyn–Gardeja (128 km).
Źródło: Gaz-System
Wspomniane na wstępie umowy dotyczą właśnie tych trzech rurociągów. Dostawami 254 km stalowych rur od DN500 do DN1400 zajmą się spółki Izostal i Ferrum (zadanie ma być zrealizowane do sierpnia 2025 r.). 98 łuków DN1000, wytwarzanych metodą gięcia indukcyjnego, dostarczy firma Izostal (maj 2025 r.). 417 zaworów od DN250 do DN1000 dostarczą Gazomet oraz polsko-czeskie konsorcjum ARMA-POL i Armatury Group a.s. (sierpień 2025 r.).
Komentarz. Sławomir Hinc, prezes Gaz-Systemu:
Dostawy inwestorskie materiałów są ważnym elementem budowy gazociągów. Naszych dostawców wyłaniamy w transparentnych postępowaniach przetargowych dbając o zapewnienie najwyższej jakości materiałów oraz uzyskanie konkurencyjnych cen. Cieszę się, że strategiczną dla bezpieczeństwa energetycznego kraju inwestycję będziemy realizować głównie z udziałem polskich firm.
Przeczytaj także: Gaz-System. 77 km gazociągu Nowe Tłoki–Sulechów w budowie
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.