Gaz-System, operator systemu przesyłowego gazu ziemnego, opracował dziesięcioletni plan rozwoju. Dokument wskazuje przyszłe potrzeby gospodarki w kontekście paliwa gazowego i określa plan działań na lata 2022–2031. Wskazano 30 kluczowych inwestycji do realizacji.
Siedziba spółki. Fot. Gaz-System
- Długość sieci gazociągów wzrośnie o 2,1 tys. km
- W ciągu 10 lat zapotrzebowanie na gaz ziemny wzrośnie o 50%
- Od 2026 r. polski odcinek gazociągu jamalskiego będzie użytkowany na potrzeby sieci krajowej
30 inwestycji rozwojowych
Krajowy Dziesięcioletni Plan Rozwoju (KDPR) systemu przesyłowego na lata 2022–2031 przedstawia 30 inwestycji, w wyniku których długość krajowej sieci przesyłowej gazu wzrośnie do 13,1 tys. km z obecnych 11 tys. km, a moc tłoczni gazu w Polsce zwiększy się ponaddwukrotnie.
Szybki wzrost zużycia gazu
W dokumencie ujęto nowe prognozy dotyczące krajowego zużycia surowca: w 10-letniej perspektywie w ujęciu rocznym popyt rynkowy na gaz ziemny może wzrosnąć nawet o 50%, a zapotrzebowanie w dobie szczytowej może okresowo rosnąć o ponad 100% przekraczając dotychczas rekordowe poziomy z lat 2019–2021. Tak duże wzrosty mają wynikać z już obserwowanych efektów transformacji szczególnie w energetyce i ciepłownictwie.
Dokończenie projektów strategicznych
W krótszej perspektywie spółka za kluczowe uważa dokończenie strategicznych projektów dywersyfikacyjnych, czyli budowy nowych i rozbudowy istniejących punktów wejścia surowca do Polski. W dłuższej perspektywie będą realizowane inwestycje komplementarne do trwających przedsięwzięć strategicznych.
Priorytetem w tym okresie jest wzmocnienie krajowego system przesyłowego w ten sposób, aby móc efektywnie rozprowadzać po Polsce gaz pozyskany z nowych źródeł i obsługiwać nowych klientów, którzy podlegają procesowi transformacji energetycznej – powiedział Tomasz Stępień, prezes Gaz-Systemu.
Dywersyfikacja kierunków dostaw
Zapowiedziano kontynuację projektów dotyczących dywersyfikacji kierunków dostaw gazu do Polski, takich jak Baltic Pipe, interkonektory Polska–Litwa i Polska–Słowacja, a także rozbudowa terminalu LNG w Świnoujściu.
Plany kolejnych inwestycji
Nowe przedsięwzięcia to m.in. budowa gazociągów łączących krajowy system przesyłowy z planowanym pływającym terminalem LNG w Zatoce Gdańskiej, gazociągów zapewniających pokrycie zwiększonego zapotrzebowania na gaz w obszarze Warszawy oraz gazociągu łączącego KPMG Damasławek z KPMG Mogilno. W planie przewidziano także wykorzystanie od 2026 r. polskiego odcinka gazociągu jamalskiego na potrzeby krajowej sieci przesyłowej. Celem jest efektywne rozprowadzenie gazu ziemnego z tzw. Bramy Północnej (Baltic Pipe i Terminal LNG) po stworzeniu zdywersyfikowanego i konkurencyjnego rynku gazu.
Projekt KDPR przekazano do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, a początek konsultacji dokumentu zapowiedziano na 12 kwietnia 2021 r.
Przeczytaj także: Gaz-System połączył się z Polskim LNG
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.