W planie stołecznego przedsiębiorstwa jest 38 zadań z zakresu rozbudowy i unowocześnienia kanalizacji w Warszawie, które sumarycznie obejmują ponad 13 km nowej sieci w dziewięciu dzielnicach i modernizację około 7 km istniejącej. Efektem ma być możliwość podłączenia do kanalizacji ponad 1,6 tys. nowych odbiorców.

Powstanie m.in. drugi odcinek kolektora Mokotowskiego Bis – o długości 2,4 km oraz pojemności 17 tys. m3, który będzie mieć charakter tranzytowo-retencyjny, pozwalając zatrzymać nadmiar wód podczas opadów nawalnych. Kolektor pobiegnie od wybudowanego już pierwszego odcinka przy skrzyżowaniu ul. Gagarina i Czerniakowskiej, następnie pod ulicami Czerniakowską, Solec, a zakończy się przy Płycie Desantu, gdzie zostanie włączony do odnowionego kolektora Nadbrzeżnego. Także i tym razem do budowy wykorzystana będzie technologia bezwykopowa.


Zakończenie wszystkich inwestycji przewidywane jest na 2028 r. Spółka poinformowała, że ich realizacja pozwoli zwiększyć stopień skanalizowania aglomeracji, zgodnie z wymogami unijnej dyrektywy. Obecnie dla Warszawy wynosi on już ponad 98,5%. Miasto poprawi także odporność na zjawiska wynikające z szybko postępujących zmian klimatu, minimalizując ryzyko podtopień.

Warto podkreślić, że przyznane unijne środki mogą być wykorzystane do sfinansowania zakończonych już zadań, jak np. renowacja wspomnianego kolektora Nadbrzeżnego.

Mamy już bardzo wysoki stopień skanalizowania Warszawy, jednak wciąż nie spełniamy wymogów dyrektywy ściekowej. Do 2027 r. musimy zrobić wszystko, by jak najwięcej posesji w aglomeracji przyłączyć do sieci – istniejącej bądź tej, którą zbudujemy do tego czasu. Problem ten dotyczy nie tylko stolicy, ale całego kraju. Mamy jednak ogromne plany inwestycyjne – powiedziała Renata Tomusiak, prezes Wodociągów Warszawskich.

Przeczytaj także: Laureaci nagród TYTAN 2024 wybrani!