Rzeszów wraz ze spółkami z Grupy PGE będzie współpracować w przygotowywaniu inwestycji prowadzących do dekarbonizacji systemu ciepłowniczego. Podpisano list intencyjny ws. kooperacji.
Fot. DedMityay/Adobe Stock
Jednym z przedsięwzięć, w tym wypadku planowanych przez PGE Energia Ciepła, jest budowa wielkoskalowej pompy, dla której źródłem ciepła będą ścieki, wcześniej oczyszczone w zakładzie należącym do Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Oszacowano, że moc uzyskana z tego źródła może dojść do 14 MWt. Według obliczeń, budowa układu pochłonie 76 mln zł.
Parafowano już kontrakt na dzierżawę terenów. Jeśli inwestycja dojdzie rzeczywiście do skutku, układ odzysku ciepła ze ścieków powinien zacząć działać pod koniec 2027 r. Będzie to pierwsza taka pompa w całej Grupie PGE. Dzięki odzyskowi ciepła ścieki, które trafią do rzeki Wisłok, będą miały niższą temperaturę, co pozytywnie wpłynie na środowisko życia w wodzie – powiedział prezes PGE Dariusz Marzec, dodając: Naszym celem jest, aby do 2030 r. 100% wytwarzanego przez nas ciepła pochodziło ze źródeł nisko- i zeroemisyjnych.
Średni dobowy przepływ nieczystości przez systemy oczyszczalni w Rzeszowie wynosi 45 tys. m3. Oczyszczone ścieki grawitacyjnie odpływają do oddalonego o 100 m Wisłoka. W zakładzie wykorzystywane jest pełne mechaniczno-biologiczne oczyszczanie z usuwaniem substancji biogennych.
Przeczytaj także: Wodociągi Warszawskie. Ponad pół miliarda na 38 zadań. Kluczowa umowa
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.