Spółka Węglokoks zawarła porozumienie z syndykiem masy upadłościowej dotyczące dzierżawy Huty Częstochowa. To pierwszy krok do uporządkowania spraw upadłej spółki. Majątek produkcyjny zostanie zabezpieczony przed dewastacją podczas zimy.
Stalownia Huty Częstochowa. Cezary Miłoś/wikiemedia
- Huta Częstochowa jest największym w Polsce producentem blach grubych
- Problemy zakłady narastały od kilku lat
- Produkcja ma zostać wznowiona na początku 2025 r.
Przejęcie Huty Częstochowa
Na mocy porozumienia z syndykiem Węglokoks powołał spółkę Huta Częstochowa sp. z o.o. Przejęła ona obowiązki pracodawcy wobec ponad 900 pracowników upadłej firmy. Wznowienie produkcji zaplanowano na początek 2025 r.
Dzięki tej umowie Węglokoks zyskuje możliwość wykorzystania potencjału produkcyjnego zakładów w zakresie dostaw półproduktów dla spółek z segmentu stalowego grupy, efektywniejszego zarządzania łańcuchem dostaw i zmniejszeniu uzależnienia od dostawców zewnętrznych – czytamy w komunikacie.
Nowy właściciel działa na rzecz przywrócenie pełnej sprawności operacyjnej huty. Współpracuje z firmami usługowymi i dostawcami mediów, prowadzi prace nad odbudową marki zakładu.
Pomimo trudnej sytuacji na światowych rynkach stali jesteśmy przekonani, że decyzja o wznowieniu produkcji w Hucie Częstochowa jest nie tylko trafna, ale także strategiczna – zarówno z perspektywy lokalnej, jak i gospodarczej – powiedział Adrian Sienicki, prezes Huty Częstochowa.
Przedsięwzięcie zrealizowano przy pomocy Ministerstwa Przemysłu.
Węglokoks przywróci produkcję w Hucie Częstochowa. Fot. Węglokoks
Huta była największym krajowym producentem blach grubych posiadającym własne instalacje do produkcji stali w technologii łukowego pieca elektrycznego. Zdaniem Węglokoksu akwizycja wpisuje się w logikę rozwoju segmentu stalowego grupy, a potencjał zakładów umożliwi firmie realizację planów biznesowych.
Losy huty i rynku stali
Hutę Częstochowa zbudowano w latach 1896–1902. W 1952 r. zakończono jej rozbudowę, a w 1994 r. częściowo zmodernizowano. W 2005 roku została przejęta przez ukraińską spółkę IDS, ale w 2019 r. zaprzestała produkcji z powodu rosnących problemów finansowych właściciela. Rok później zakupił ją Sunningwell Steel Polska zajmujący się restrukturyzacjami przedsiębiorstw, jednak nie zdołał wyprowadzić jej z trudnej sytuacji. Przeszła w ręce brytyjskiej Liberty Steel. Uruchomiono piec i uruchomiono produkcję. Jednak w kolejnych latach na światowym rynku stali zaczęły pogłębiać się problemy, a agresja Rosji na Ukrainę doprowadziła do kryzysu branży w całej Europie. Inflacja i rosnące ceny energii spowodowały zamknięcie jednej trzeciej europejskich hut. W 2022 r. w Hucie Częstochowa wstrzymano produkcję, a rok później rozpoczęło się postępowanie upadłościowe. Ostatecznie zakład przejmuje Węglokoks.
Przeczytaj także: Kopalnia Pniówek. Koniec najtrudniejszego etapu pogłębiania szybu
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.