Współpraca w zakresie rozwiązań „non-nuclear” między OSGE a oddziałem Hitachi Europe w Polsce rozpoczęła się w lutym 2024 r. od podpisania porozumienia. Stworzono kilka grup roboczych pracujących nad rozwojem projektu małych reaktorów modułowych (ang. small modular reactor – SMR). Zakres prac to m.in. infrastruktura IT, architektura IT, przyłącza mocy, zarządzanie środkami trwałymi i cyberbezpieczeństwo.

OSGE realizuje projekt budowy floty małych elektrowni atomowych w Polsce w oparciu o technologię reaktora GE Hitachi Nuclear Energy BWRX-300. Trwają działania związane z licencjonowaniem tej technologii i procedurami środowiskowymi.

W grudniu 2023 r. resort klimatu i środowiska wydał decyzje zasadnicze dla inwestycji w modułowe elektrownie jądrowe dla sześciu lokalizacji (Włocławek, Ostrołęka, Stawy Monowskie, Dąbrowa Górnicza, Kraków – Nowa Huta i Stalowa Wola – Tarnobrzeg). Firma poszukuje możliwości inwestycyjnych na rynkach europejskich, m.in. w Czechach i Wielkiej Brytanii.

W ramach współpracy wdrożono już bezpieczne repozytorium dla systemu obiegu dokumentów, chronionego przed wszelkiego rodzaju atakami.

We wrześniu 2024 r. firmy podpisały kontrakt na opracowanie architektury aplikacyjnej dla OSGE. Powstanie raport wymagań systemowych dla spółki realizującej projekt SMR. Zostaną do niego zaangażowani eksperci z zakresu architektury IT jak i aplikacji z obszaru energetyki jądrowej z Polski i Stanów Zjednoczonych.

Według OSGE inwestycje w SMR ukształtują przyszłość sektora energetycznego.

Przeczytaj także: Elektrownia jądrowa. Ważna umowa na drogę do konstrukcji morskiej