• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Huta Częstochowa wznawia produkcję

Opublikowano: 21-01-2025 Źródło: Węglokoks, inzynieria.com

Zaprzestanie produkcji w Hucie Częstochowa wiązały się światowym kryzysem na rynku stali i problemami kolejnych właścicieli. W listopadzie 2024 r. zarząd nad przedsiębiorstwem przejął Węglokoks, a 20 stycznia 2025 r. wznowiono produkcję.


Start produkcji w Hucie Częstochowa. Fot. Węglokoks Start produkcji w Hucie Częstochowa. Fot. Węglokoks
  • Huta Częstochowa to jeden z największych w kraju producentów blach grubych
  • Produkty wykorzystuje przemysł obronny, energetyczny i budownictwo
  • Wznowienie działalności uratowało ponad 900 miejsc pracy

Huta o znaczeniu strategicznym

Dzięki umowie dzierżawy z syndykiem masy upadłościowej Węglokoks mógł przygotować Hutę Częstochowa do wznowienia produkcji i przywrócenia pełnej operacyjności. W grudniu 2024 r. przeprowadzono zimny rozruch kluczowych urządzeń stalowni i walcowni blach grubych. 10 stycznia 2025 r. odbył się pierwszy próbny wytop stali. 20 stycznia ruszył na pełną skalę.

Fot. Węglokoks Fot. Węglokoks

Przedsiębiorstwo ma dla krajowego przemysłu znaczenie strategiczne. Jest jednym z największych w Polsce producentów blach grubych. Produkcja stali odbywa się w technologii łukowego pieca elektrycznego, co znacząco zmniejsza emisyjność w porównaniu z tradycyjnymi metodami wielkopiecowymi. Wpisuje się w ten sposób w strategię dekarbonizacji przemysłu.

Huta Częstochowa może dostarczać stal na potrzeby krajowe i zagraniczne. Jej produkty wykorzystuje przemysł obronny, energetyczny i budownictwo.

Wznowienie produkcji to także stabilne zatrudnienie ponad 900 pracowników. Pozostali oni w zakładzie mimo wcześniejszych trudności. Wypłacono już zaległe wynagrodzenia.

W najbliższych miesiącach ma dojść do przetargu na zakup huty. Wyceniono ją na 227 mln zł. Prawo pierwokupu ma Węglokoks.

Fot. Węglokoks Fot. Węglokoks


Historia zakładu i jego problemów

Hutę Częstochowa zbudowano w latach 1896–1902. W 1952 r. zakończono jej rozbudowę, a w 1994 r. częściowo zmodernizowano. W 2005 r. została przejęta przez ukraińską spółkę IDS, ale ta w 2019 r. zaprzestała produkcji z powodu rosnących problemów finansowych właściciela. W 2022 r. później zakupił ją Sunningwell Steel Polska, firma wyspecjalizowana w restrukturyzacji przedsiębiorstw, ale nie wyprowadziła zakładu z trudnej sytuacji. Kolejnym właścicielem stała się brytyjska spółka Liberty Steel. Uruchomiono piec i produkcję. W dalszych latach rosły problemy na światowym rynku stali. Inwazja Rosji na Ukrainę doprowadziła do kryzysu branży w całej Europie. Ze względu na wysoką inflację i wzrost cen energii zamknięto ponad 30% europejskich hut. Zakład w Częstochowie wstrzymał produkcję 14 miesięcy temu, pod koniec 2023 r. W lipcu 2024 r. ogłoszono upadłość zakładu. Wniosek złożyli wierzyciele. Po uprawomocnieniu się tej decyzji, możliwe stało się wydzierżawienie huty przez syndyka.

Przeczytaj także: Kraków. Koniec budowy pieców wodorowych do produkcji blach

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!