Działanie tej maszyny polega na kruszeniu gruntu przy pomocy stalowej głowicy przy jednoczesnym, powolnym poruszaniu się do przodu. W każdym kierunku znajdą się po dwa pasy, tunel o okrągłym przekroju wydłuży się też do około 1100 m. Północny wyjazd z tunelu znajdzie się pomiędzy ul. Marynarki Polskiej a stacją Gdańsk Zaspa Towarowa. Trasa na odcinku od ul. Marynarki Polskiej do ul. Gdańskiej będzie przebiegała pod stacją kolejową.
Będzie to najdłuższy tunel drogowy w Polsce i zarazem pierwszy w ogóle budowany tą metodą - informuje Emilia Salach-Pezowicz, szefowa biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Decyzja o wyborze tej właśnie metody to oszczędność ok. 100 mln złotych - zwraca uwagę Marcin Szpak, wiceprezydent Gdańska. - Poza tym, gdybyśmy wybrali metodę zatapialną, pojawiłby się problem z ingerencją w infrastrukturę nabrzeżną, bazę paliwową Orlenu.

Plan władz miasta jest następujący. Przed Euro 2012 powinien powstać tunel oraz możliwość przejazdu Trasą Sucha-rskiego "na wprost". W późniejszym terminie mogą być budowane węzły komunikacyjne. Plan zakłada zakończenie inwestycji w 2013 r.
Budowa Trasy Sucharskiego wyceniana jest aż na 1,3 mld zł.. Część środków pochodzić będzie z Brukseli - projekt trafił na tzw. unijną listę indykatywną, czyli do spisu priorytetowych inwestycji, na które środki z UE przekazywane są poza konkursami. Dofinansowanie z Unii ma wynieść 790 mln zł, licząc jednak wspólnie Trasę Sucharskiego i Słowackiego (przebudowę arterii od Rębiechowa do Wrzeszcza), co łącznie ma kosztować 2 mln zł.
Dokumentacja Trasy Sucharskiego ma być gotowa na początku przyszłego roku, przetargi wykonawcze mają zostać rozpisane latem lub jesienią 2009. Prace powinny się rozpocząć na początku 2010 r.