• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Autorzy

Autor Kazimierz Gwizdała
Kazimierz Gwizdała
Politechnika Gdańska

Studia wyższe ukończył w 1971 roku w Instytucie Hydrotechniki Politechniki Gdańskiej uzyskując tytuł magistra inżyniera budownictwa wodnego. Rok później otrzymał Nagrodę Ministra Żeglugi w turnieju Młodych Mistrzów Techniki za pracę magisterską Projekt wstępny i techniczny falochronu w Rejonie Przeładunków Towarów Masowych w Gdańsku.

W roku 1977 na podstawie rozprawy doktorskiej Analiza nośności i pracy pali wielko­średnicowych w gruncie niespoistym uzyskał stopień doktora nauk technicznych. Stopień doktora habilitowanego uzyskał w roku 1996 uchwałą Rady Naukowej Wydziału Hydrotechniki PG na podstawie rozprawy habilitacyjnej Analiza osiadań pali przy wykorzystaniu funkcji transformacyjnych.

Od 1972 jest pracownikiem Wydziału Budownictwa Wodnego i Inżynierii Środowiska. Pracuje nieprzerwanie w Katedrze Geotechniki, zajmując kolejno stanowisko asystenta-stażysty, asystenta, starszego asystenta, adiunkta oraz prof. nadzw. PG. Od samego początku Profesor zajmuje się głównie badaniami dotyczącymi nośności pali posadowionych w gruntach uwarstwionych, koncentrując się przede wszystkim na wpływie parametrów geometrycznych na ich nośność (pale wielkośrednicowe). Jednocześnie współpracując z biurami projektowymi i przedsiębiorstwami wykonawczymi, prowadzi badania terenowe nośności i osiadań pali różnych rodzajów, między innymi prefabrykowanych pali żelbetowych, pali Wolfholza, Franki, Vibro-Fundex, Vibrex, wielkośrednicowych, mikropali, stalowych pali rurowych z dnem otwartym i zamkniętym. Dalszym rozszerzeniem prowadzonej tematyki badawczej było rozwinięcie takich zagadnień jak: ocena pełnej krzywej osiadania z wykorzystaniem funkcji transformacyjnych (rozprawa habilita­cyjna), zastosowaniem badań in situ (głównie sond CPT  CPTU oraz SPT) do obliczeń nośności pali, wykorzystanie wzorów dynamicznych do oceny nośności i ich korelacja z wynikami badań statycznych, zastosowanie nowych technologii do wzmocnienia obiektów istniejących.

Odbył staże naukowo-badawcze za granicą: Danish Geotechnical Institute, Swedish Geotechnical Institute,  Aalborg University, Aalborg University, Ghent University.

Profesor jest autorem i współautorem ponad 300 prac naukowo-badawczych, opinii naukowych, ekspertyz, orzeczeń i projektów. Prowadzi również aktywną działalność inżynierską, wykonując opinie, ekspertyzy, orzeczenia i projekty (mosty podwieszane, wiadukty, kominy, budownictwo przemysłowe, hydrotech­niczne, podziemne, drogowe). Jest współautorem normy państwowej PN-83/B-02482 „Fundamenty budowlane. Nośność pali i fundamentów palowych”

Druga grupa zagadnień badawczych obejmuje: nowoczesne metody rozpoznania podłoża gruntowego oraz cech fizycznych i mechanicz­nych gruntu, zagadnienia związane ze statecznością i ochroną skarp, zboczy i klifów morskich. Bardzo ważne zagadnienie stateczności klifów morskich analizowano w klasycznym ujęciu deterministycznym z wykorzystaniem nowoczesnych metod analizy oraz, w ujęciu probabilistycznym. Prace realizowano między innymi w ramach tematów KBN.

Główne osiągnięcia naukowo-badawcze, opublikowane w ponad 200 pracach:

  • obliczanie nośności pali wielkośrednicowych, metoda włączona do PN-83/B-02482,
  • badania nośności i osiadań pali w skali naturalnej dla wszystkich rodzajów budownictwa,
  • analityczne modelowanie oddziaływania pal-podłoże z zastosowaniem funkcji transformacyjnych t-z i q-z oraz metody analityczne uwzględniające zmienność modułów odkształcenia z obciążeniem,
  • badania i metody obliczeń nowych technologii pali, np.: Vibrex, CFA, Omega, Jet-grouting, wielkośrednicowe, prefabrykowane łączone,
  • analityczna i praktyczna metoda oceny wpływu zmiennej podatności podpór palowych na siły przekrojowe w konstrukcji,
  • badania i wdrażanie wzmocnienia podstaw pali wielkośrednicowych za pomocą komór iniekcyjnych, jest współtwórcą patentu powyższego rozwiązania,
  • analiza i wdrażanie nowych metod badań dynamicznych pali: PDA, DLT,
  • badania jakości i ciągłości pali, metody nieniszczące, SIT,
  • stateczność i ochrona klifów polskiego wybrzeża, kryteria i miary stateczności w ujęciu probabilistycznym.

Jest Rzeczoznawcą NOT w zakresie Geotechniki i Fundamentowania w Budownictwie Wodnym, posiada: Uprawnienia budowlane do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń w specjalności konstrukcyjno-budowlanej, Certyfikat Polskiego Komitetu Geotechniki, jest członkiem Pomorskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa, Rzeczoznawca Budowlany.

Z działalnością naukowo-badawczą i dydaktyczną wiążą się również prace organizacyjne:

  • członek TC 212 , ISSMGE,
  • członek ETC3, ISSMGE,
  • członek Sekcji Geotechniki KILiW PAN,
  • członek ISSMGE,
  • sekretarz Polskiego Komitetu Geotechniki,
  • członek Komisji Kwalifikacyjnej PKG,
  • członek Komisji Normalizacyjnej, Komisja Problemowa Nr 254,
  • przewodniczący, wiceprzewodniczący, współorganizator konferencji i seminariów krajowych,
  • udział w konferencjach międzynarodowych jako sekretarz sesji oraz panelista.

Warto również dodać, że w okresie studiów czynnie uprawiał sport będąc członkiem kadry narodowej w judo. Dwukrotnie był indywidualnym Mistrzem Polski oraz dwukrotnie brązowym medalistą Akademickich Mistrzostw Świata.

Lista publikacji dla Kazimierz Gwizdała
znaleziono: 6 wyniki
branża
zakres dat